Podczas konferencji prasowej zwołanej w niedzielę premier Nowej Fundlandii i Labradoru, Andrew Furey, minister zdrowia i usług socjalnych, John Haggie, minister edukacji, Tom Osborne, oraz główny urzędnik medyczny prowincji, dr Janice Fitzgerald, ogłosili nowe restrykcje wprowadzane w związku ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19. Tego dnia prowincja odnotowała 61 nowych przypadków. Dziewięć z nich to potwierdzone zakażenia mutacją omikron, a 34 kolejne to prawdopodobnie także nowy wariant wirusa.

Region Centralny Nowej Fundlandii (Badger, Grand Falls-Winsor, Gander i Twillingate) zostały przeniesione na trzeci poziom ograniczeń. Obowiązują tam następujące restrykcje:

  • Pogrzeby i ceremonie religijne ograniczone do 100 osób lub 50 proc. normalnej liczby uczestników,
  • Sale widowiskowe, kina, hale bingo – zamknięte,
  • Gospodarstwa domowe mają ograniczyć kontakty do stałej grupy 20 osób,
  • Centra fitness, baseny, sale ćwiczeń jogi ograniczone do 100 osób lub 50 proc. normalnej liczby klientów,
  • Liczba klientów w restauracjach ograniczona do 50 proc.,
  • Bary mają być zamknięte,
  • Organizacje sportowe – tylko treningi, żadnych zawodów i turniejów,
  • Rekomendowana praca zdalna,
  • Podróże w regionie i poza prowincję nie zalecane.

Pojawiły się też nowe restrykcje dla podróżnych wjeżdżających do prowincji. Od 3 po południu we wtorek wszyscy podróżni muszą poddać się izolacji przez pięć dni od dnia przyjazdu i każdego dnia wykonywać szybki test w kierunku COVID-19. Jeśli wszystkie wyniki będą negatywne, po tym czasie mogą zakończyć izolację. Niezaszczepione dzieci również muszą się izolować przez pięć dni i codzienne wykonywać testy.

Jeśli chodzi o pracowników rotacyjnych, to muszą oni przedstawić negatywny wynik testu PCR w ciągu trzech dni od daty przyjazdu. Muszą się też izolować przez pięć dni i każdego dnia wykonywać szybki test. Jeśli wszystkie wyniki będą negatywne, mogą przejść do modyfikowanej samoizolacji.

Na tę chwilę nie ma zmian dla niezaszczepionych.

Nauka w szkołach kontynuowana była jeszcze w poniedziałek. Wtedy też uczniowie powinni na wszelki wypadek wziąć wszystkie książki i materiały do nauki. We wtorek i środę lekcje zostały odwołane. Szkoły pozostaną zamknięte do 4 stycznia. W nowy roku możliwe jest przejście na naukę zdalną.

Na Nowej Fundlandii i Labradorze do tej pory odnotowano 2213 przypadków COVID-19.