Zaroiło się na niebie nad zakładami karnymi. Z każdym rokiem rośnie liczba przypadków przemytu narkotyków, broni czy telefonów komórkowych, dokonywanego za pomocą dronów. W zeszłym roku w Collins Bay Institution w Kingston, Ont., drony próbowały dostarczyć coś więźniom 99 razy. W ciągu pięciu lat, czyli od 2018 roku, liczba ta wzrosła niemal 10-krotnie.

Jeff Wilkins, przewodniczący związku zawodowego pracowników służby więziennej, podkreśla, że to zjawisko stanowi zagrożenie zarówno dla osadzonych, jak i dla funkcjonariuszy. Narzeka, że problem był zgłaszany dobre 10 lat temu, ale Correctional Service Canada (CSC) nie wdrożyło odpowiednich środków zaradczych. Zdaniem Wilkinsa potrzebne są radary lub jakiekolwiek inne działania tymczasowe.

Chris Bucholtz, regionalny przewodniczący związku, przyznaje, że sytuacja w Collins Bay wymknęła się spod kontroli. Dodaje, że oficjalne statystyki CSC są jego zdaniem zaniżone.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Z danych pozyskanych przez CBC wynika, że w latach 2018-2022 w Collins Bay doszło co najmniej do 247 prób przemytu za pomocą drona. W pozostałych trzech więzieniach federalnych w rejonie Kingston takich prób było łącznie 60.

Jeśli chodzi o kontrabandę w Collins Bay, to od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2022 roku przechwycono około 600 razy przechwycono narkotyki i 250 razy broń. Wartość pojedynczej przesyłki podrzuconej na teren więzienia przez drony mogła wynosić nawet 100 000 dol. Taką przesyłkę można przetransportować stosunkowo niewielkim kosztem, biorąc pod uwagę, że za drona zdolnego do przeniesienia odpowiedniego ładunku wystarczy zapłacić od 500 do 1500 dol.

Drony zrzucają więźniom m.in. telefony komórkowe, narkotyki i ceramiczne noże, które mogą przecinać kamizelki ochronne. Po dużych zrzutach w więzieniach mają miejsce przedawkowania i akty agresji.

Więzienie Collins Bay istnieje od 1930 roku. Jest podzielone na strefy o niskim, średnim i zaostrzonym rygorze. Może pomieścić 760 osadzonych.

Drony są tez problemem w Donnacona Institution, więzieniu położonym na zachód od Quebec City. To jedyne miejsce, w którym instalowana jest aparatura radarowa do wykrywania dronów. CSC obiecywało przeznaczyć 6 milionów dolarów na radary antydronowe w sześciu więzieniach, ale zdaniem związku prace są prowadzone tylko w jednym. Teoretycznie prace miały być ukończone do marca 2022 roku. Wilkins zauważa, że nawet gdyby departament zaczął instalację, to procedury zamówień pochłoną mnóstwo czasu, a potem trzeba doliczyć realizację projektów. Na koniec mogłoby się okazać, że zamówiona technologia jest już przestarzała i bezużyteczna.

CSC twierdzi ogólnie, że ma „środki antydronowe” w „wielu” zakładach karnych. Szczegółów nie podaje.

Póki co stosowane są rozwiązania zastępcze, czyli na przykład zakładanie siatek nad boiskami i wzmacnianie okien. Wilkins mówi, że przesyłki nierzadko są dostarczane właśnie do okien. Funkcjonariusze z Collins Bay nieoficjalnie podają, że w tym roku zostały wybite już 23 okna.