Kanadyjskie siły zbrojne, zostały wysłane do pomocy w quebeckiej kampanii szczepień.

Minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair ogłosił na Twitterze 3 stycznia, że decyzja została podjęta po tym, jak prowincja złożyła wniosek o pomoc.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Po zatwierdzeniu przez nas prośby Quebecu o pomoc federalną, personel kanadyjskich sił zbrojnych rozpocznie dziś rozmieszczanie, aby zapewnić wsparcie kampanii szczepień w prowincji” – napisał Blair.

„Nasi urzędnicy nadal oceniają, jakie inne zasoby federalne można wykorzystać, aby pomóc prowincji w walce z COVID-19”.

Departament Obrony Kanady poinformował w oświadczeniu, że w ośrodkach szczepień w Montrealu rozmieszczonych jest do 200  wojskowych.

„W tej chwili siły są rozmieszczane tylko w regionie Montrealu”, powiedział Daniel Minden, rzecznik ministra obrony Anity Anand.

Quebec rozszerzył 4 stycznia kwalifikowalność do podania dawki przypominającej COVID-19 dla całej dorosłej populacji.

Każda osoba w wieku 18 lat i więcej lat będzie mogła umówić się na wizytę w celu otrzymania trzeciej dawki szczepionki COVID-19 w styczniu

Quebecois w wieku 55 lat i starsi kwalifikują się już od 4 stycznia, podczas gdy minimalny wiek wymagany do otrzymania zastrzyku przypominającego będzie stopniowany w pięcioletnich odstępach przez resztę miesiąca.

Rząd Quebec uznał wyszczepianie boosterem za priorytet zdrowia publicznego w walce z wysoce zakaźnym wariantem Omicron .

Quebec opóźnił powrót uczniów na zajęcia do 17 stycznia i przywrócił w całej prowincji godzinę policyjną, która weszła w życie w sylwestra, aby spowolnić wzrost liczby przypadków.

Chociaż  Omicron jest bardziej zakaźny niż wcześniej zidentyfikowane warianty COVID-19, kanadyjscy urzędnicy zdrowia publicznego wskazują na łagodniejsze objawy w porównaniu z poprzednimi wariantami; ze znacznie niższymi wskaźnikami hospitalizacji i zgonów.

3 stycznia dyrektor medyczny Ontario, Kieran Moore, powiedział na konferencji prasowej, że urzędnicy przewidują, że wskaźnik hospitalizacji gwałtownie wzrośnie w nadchodzących tygodniach, osiągając „maksymalną wartość do końca stycznia, a następnie zacznie spadać”.