Wiele telefonów BlackBerry przestało działać we wtorek, ponieważ firma wyłączyła obsługę swojego systemu operacyjnego.

Trudno uwierzyć, że pod koniec 2000 roku i do początku 2010 roku BlackBerry były wszechobecnym widokiem w podmiejskich pociągach, tramwajach i samolotach w całej Wielkiej Brytanii – kiedy profesjonaliści przeglądali swoje e-maile i stukali  odpowiedzi.

4 stycznia kanadyjska firma, która jest teraz specjalistą w zakresie oprogramowania cyberbezpieczeństwa, wyłączyła wsparcie dla BlackBerry OS.

Oznacza to, że pozostali zagorzali posiadacze tych urządzeń nie będą mogli wykonywać ani odbierać połączeń, wysyłać SMS-ów, korzystać z wi-fi ani uzyskiwać dostępu do danych mobilnych.

Dotyczy to wszystkich smartfonów z systemem operacyjnym BlackBerry 7.1 i starszym, systemem operacyjnym BlackBerry 10 oraz opartym na tablecie systemem BlackBerry PlayBook OS.

Telefony takie jak  antyczny Q10 całkowicie przestaną działać, choć mogą być przydatne jako kopia zapasowa numerów kontaktowych.

Jedynym przebłyskiem trwałego życia jest to, że telefony marki Blackberry po 2016 roku, które zostały wyprodukowane na licencji chińskiej firmy TCL, będą nadal działać, ponieważ korzystają z systemu operacyjnego Android.

 

Wsparcie dla wielu aplikacji, w tym WhatsApp, zostało wycofane z urządzeń BlackBerry OS, a niedawno przestał działać także YouTube.

Minęły prawie dokładnie 23 lata, odkąd BlackBerry wypuścił swój telefon 850, a firma wkrótce stała się liderem w dostarczaniu e-maili poza

Atrakcją był także BBM – usługa BlackBerry Instant Messenger  ale towarzyszyły temu głosy oburzenia że policja nie może monitorować zaszyfrowanego charakteru wiadomości BBM.