Główny urzędnik medyczny Ontario, dr Kieran Moore, mówi, że już najwyższy czas, byśmy nauczyli się żyć z COVID-19. Dodaje, że prowincja ma szansę na lepszą wiosnę. “Przez dwa ostatnie lata nasze życie było kontrolowane przez strach, a teraz będziemy musieli zmienić sposób myślenia”, powiedział Moore podczas czwartkowej konferencji prasowej. Stwierdził, że szczepienia, zwłaszcza trzecia dawka, i nowe leki antywirusowe pozwalają na “bardziej wyważoną odpowiedź” na pandemię. “Musimy zacząć przyjmować do wiadomości, że będziemy żyć z tym wirusem”.

Moore podsumował, że styczeń był ciężki dla prowincyjnego systemu opieki zdrowotnej, ale luty powinien już być lepszy. To utrzyma się w marcu, tak że do kwietnia aktywność wirusa w społeczeństwie powinna być niewielka. Moore użył nawet określenia “niska endemiczna”. Dodał, że wtedy będzie można przeprowadzić przegląd wszystkich wprowadzonych środków ochrony zdrowia publicznego. “Nikt nie chce, by obowiązywały choćby minutę dłużej niż to konieczne”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Plany może pokrzyżować pojawienie się nowej odmiany koronawirusa, która będzie bardziej zaraźliwa lub odporna na szczepienia, zaznaczył Moore.

Ontario szykuje plan otwierania gospodarki. 31 stycznia dozwolone będzie jedzenie w lokalach gastronomicznych i otwarcie siłowni. Kolejne ograniczenia mają być łagodzone co 21 dni. Na koniec, do marca, teoretycznie powinny zniknąć limity liczby klientów, widzów i gości.