Przemek Górny

25 stycznia odszedł do Pana ten mój przyjaciel. Poznaliśmy się w 1953 roku, gdy jego karnie przysłano do naszej szkoły w Płocku.

Potem obaj studiowaliśmy w Warszwie on na prawie na UW ja na Samochodach i Ciągnikach na PW. Wczesną jesienią 1956 roku Przemek z kolegą z roku Janem Barańskim zaczęli tworzyć Związek Młodych Demokratów i po połączeniu się z jednomyślnikami z Łodzi został wiceprzewodniczącym Związku, a ja byłem wiceprzewodniczącym w Warszawie.

        W styczniu władza Gomułki postawiła nam ultimatum. Albo rozwiążecie się, albo więzienie. Przemek z kolegami nie rozwiązał organizacji i jeszcze kilka miesięcy działał, by w końcu wylądować w Pałacu Mostwskich, a dalej miał proces i dostał 4 lata więzienia.

        Po odsiedzeniu wrócił na studia i znów siedział na kilka lat i tak do 1989 roku był najdłużej siedzącym opzycjonistą.

        Dodam, że próbowałem, by zaczęła o niego walczyć Amnesty International, ale tak długo badała jego sprawę, że sam odsiedział cały wyrok.

        Po Okrągłym Stole, do którego go nie zaproszono  próbował jednoczyć Narodową Demokrację, a mnie pomagał w przywożeniu polskich dzieci z Białorusi do Warszawy.

        Jego ideą było połączenie wszystkich odłamów ND,  skończyło się „wypadkiem samochodowym”. Potem mimo kontuzji organizował młodzież na Gocławiu, gdzie mieszkał z bratem.

        Lech Kaczyński uhonorował go Komandorią Orderu Polonia Restituta w 2005 roku, a po tragedii Smoleńskiej brał wiele razy udział w comiesięcznych manifestacjach przed Pałacem Prezydenckim.

        Niestety zdrowie jego pogarszało się coraz bardziej i praktycznie przez ostatnie trzy lata nie wstawał z łóżka.

        Boleję, że nie będę mógł pożegnać go nad grobem, a tylko w Mińsku zamówię za Niego mszę. Kto zaś, by chciał wiedzieć więcej o Nm niech popatrzy w internecie.

Śmiech na sali.

        Kilka dni temu nasz Kołchoźnik miał spotkanie ze swymi podwładnymi i zaczął chwalić język białoruski, który dotąd, gdzie się tylko  dało eliminował.

        Pytanie czy jest już tak źle, że może nawet zacznie kadzić Polakom i z braku laku wezwie mnie na pogaduszkę?

Puklerz

        Dzieci nasze chodzą do obcych szkół, gdzie z zasady uwypukla się to co „miejscowi” robili przez wieki, a marginalizuje się zazwyczaj osiągnięcia innych narodów. Dlatego też warto by ci, co się zajmują uczeniem polskich dzieci w soboty czy w harcerstwie przekazywali im chlubne rzecz, co Polacy kiedykolwiek zrobili, a ja sugeruję, by zaczęli od bardzo istotnych czterech spraw

1  W XIII w. Polacy obronili Centralną i Zachodnią Europę od najazdu Mongołów.

2 – Polski astronom Mikołaj Kopernik odkrył, w XV w. że nie wokół Ziemi krążą wszystkie planety, a Ziemia i wszystkie planety krążą wokół słońca.

3 – W 1683 r. Polacy obronili Centralną i Zachodnią Europę od najazdu Turków

4 – Kto z naszych dzieci wie, że ojcem całej petrochemii jest polski aptekarz Walery Łukasiński, który w 1952 r przeprowadził suchą destylację ropy naftowej, stworzył pierwszą lampę naftową, co legło u podstaw tej branży, a pierwsze w świecie szyby naftowe były wiercone w Polsce.

5 – W 1920 r. Polacy obronili Centralną i Zachodnią Europę od Bolszewików.

6 – Polacy mieli istotny wkład w zwycięstwo aliantów w II WŚ.

a – zrobienie podstawy do złamania niemieckiego szyfru dzięki czemu Alianci czytali wszystkie ich tajne  korespondencje,

b – sukces naszych lotników w Bitwie o Anglie w 1940 r. gdzie polscy lotnicy choć nie stanowili nawet 5% pilotów broniących Anglię zestrzelili 10% niemieckich samolotów.

c – rozpoznanie budowanych przez Niemcy pocisków V1 i V2. Dzięki temu została zniszczona ich fabryka pod Świnoujściem i te pociska zaczęły bić w Londyn zadając duże straty nie w grudniu 1943 r., a w czerwcu 1944 r.

7- Holocaust. Kto z mych czytelników nie mówiąc o ich dzieciach wie, że  w całej Europie Zachodniej za ratowanie Żydów przed śmiercią zginął jeden Holender, a w Polsce co najmniej 2 000 osób, bo tylko w Polsce i za Bugiem za pomoc Żydom była kara śmierci.

        Kto wie, że w najlepszym przypadku Polacy uratowali największą ilość Żydów choć tyko z 7% ich zadało sobie fatygę wystąpienie do Muzeum Yad Vashem o ich uhonorowaniem medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Warto obejrzeć w Youtubie:

Wstrząsające filmik  :

1 -Jak wygląda życie katolika w Niemczech | Edyta z Berlina

2 – What’s really happening in South Africa?

Co dla mózgu?

        Okazuje się, że nie wszystko co jemy jest równie dobre dla naszego mózgu. Najbardziej dla niego pożytecznym jest łosoś, orzechy włoskie, brokuły i kalafior, czarna czekolada, awokado i jajka. Na szczęście wiele z tych produktów jem stale.

Prawda

        Zbyt często  kłuje oczy.

Studia

        Wydziały dziennikarstwa są pełne, a ilość miejsc w dziennikarstwie bardzo, mała więc szanse powodzenia w tym zawodzie słabe.

        Studia biznesu dają znacznie większe szanse, więc zalecam je przyczym warto nie szukać pracy w dużej znanej firmie, a w małejna dorobku o z jej rozwojem można dorobić się większych pieniędzy.

        Wszyscy w USA i Kanadzie wiedzą, że doktorzy i dentyści doskonale zarabiają więc kto może śle na te wydziały swe dzieci. Wynik jest taki, że lekarzami i dentystami zostają nie uzdolnieni, ale pracowici przeciętniacy.

        Więc warto by wysyłać dzieci na inne wydziały zwłaszcza na biznes, nie tak trudno na nie się dostać a studia kosztują mniej i trwają krócej.

Czemu 27 lutego?

        Pierwotnie Cygański Baron planował referendum na 13 lutego, ale liczy, że będzie konflikt na Ukrainie i referendum można będzie przełożyć na… święte nigdy.

Aleksander Pruszyński