Biały Dom poinformował, że szef Bezpieczeństwa Wewnętrznego wezwał Ottawę do użycia swoich uprawnień do zniesienia blokady – czytamy na portalu CBC.

Urzędnicy amerykańscy zaoferowali pomoc rządowi Trudeau, by zakończyć blokadę  która wywołuje negatywne skutki w amerykańskiej gospodarce i  rosnące zaniepokojenie w Waszyngtonie.

Biały Dom twierdzi, że amerykańscy urzędnicy przeprowadzili w czwartek wiele rozmów ze swoimi kanadyjskimi odpowiednikami na temat blokady Ambassador Bridge, głównej arterii handlowej łączącej Windsor w Ontario z Detroit.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena powiedziała, że ​​sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorkas wezwał w czwartek swoich kanadyjskich odpowiedników do wykorzystania własnych uprawnień federalnych do zakończenia blokady na granicy kanadyjsko-amerykańskiej . Mayorkas podobno również zaoferował pomoc swojego departamentu w rozwiązaniu impasu.

Biały Dom nie podał szczegółów oferty pomocy.

Zakłócenia wstrzymały produkcję samochodów w zakładach po obu stronach granicy. Jeden z amerykańskich ustawodawców zasugerował, że Stany Zjednoczone powinny w mniejszym stopniu polegać na imporcie z Kanady i kupować więcej podzespołów samochodowych w kraju.

Biały Dom powiedział, że jest świadomy doniesień o planach podobnych protestów  konwojów ciężarówek w USA na Super Bowl i w całym kraju. Dodał, że nie ma jeszcze powodu, by sądzić, że te wydarzenia są czymś innym jak protestami chronionymi przez postanowienia Konstytucji Stanów Zjednoczonych odnośnie wolności słowa.