Eksperci i adwokaci cytowani przez CBC żądają podjęcia stanowczych kroków w związku z wrogością do dziennikarzy mediów głównego nurtu obserwowaną podczas relacji z Konwoju Wolności. Uczestnicy protestu wyrażali dezaprobatę wobec dziennikarzy i mediów finansowanych lub dofinansowywanych przez państwo, wielu z dziennikarzy padło ofiarą napaści słownej, a nawet  poszturchiwania.

W filmie z Ottawy  protestujący  wykrzykują przekleństwa wobec reportera, nazywając go kłamcą i skandując „wolność”.

W  Surrey w Kolumbii Brytyjskiej sprzęt kamerzysty zrzucano mu z   ramienia a dwóch mężczyzn go opluło. Inny demonstrant podążał za dziennikarzem, krzycząc, że jest „obrzydliwym  człowiekiem”, podczas gdy policja musiała eskortować reportera przez wyszydzający tłum.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Eksperci i adwokaci twierdzą, że traktowanie dziennikarzy, uchwycone w wielu przypadkach na wideo,  “powinno być sygnałem ostrzegawczym” i jest “objawem rozpowszechniania dezinformacji głównie mediach społecznościowych”.

Stopień wrogości jest szczególnie niepokojący, a konsekwencje psychologiczne mogą być znaczące – powiedział Brent Jolly, prezes Kanadyjskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Rozwiązanie problemu będzie wymagało długoterminowego wielotorowego podejścia. Redakcje muszą wzmocnić ochronę dziennikarzy, przeprowadzać szkolenia  i inne zabezpieczenia, zaś media społecznościowe powinny przeanalizować rolę jaką odgrywają w propagowaniu „toksycznego dyskursu”.

Jolly wezwał ministra dziedzictwa Pablo Rodrigueza do poważnego potraktowania odpowiedzialności  w zakresie zwalczania  szkodliwych treści internetowych.

Josh Greenberg, dyrektor Szkoły Dziennikarstwa i Komunikacji Uniwersytetu Carleton, powiedział, że wydźwięk i ton protestów przypominają te, które miały miejsce w ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach europejskich wskazał też, że

w interakcjach publikowanych w Internecie zwykle biorą udział biali reporterzy płci męskiej, a Greenberg  każe nam pomyśleć, jakież dopiero mogą być konsekwencje dla młodych reporterek, które są czarne, rdzenne lub kolorowe.

„Młodsze reporterki BIPOC (skrót od Black, Indigenous or people of colour) doświadczają znacznie więcej nienawiści niż ich biali dziennikarze płci męskiej” – stwierdził.

na podstawie Canadian Press