Ceny ropy naftowej w Ameryce Północnej spadły w piątek po tym, jak rząd prezydenta USA Joe Bidena zasygnalizował, że nie będzie sankcjonować rosyjskiej ropy naftowej ze względu na wpływ, jaki może to mieć na ceny paliw.

Ceny wzrosły w tym tygodniu po decyzji Rosji o inwazji na Ukrainę .

Europejski benchmark  ropa Brent, spadła w piątek do 98 USD po tym, jak dzień wcześniej przekroczyła 105 USD za baryłkę – najwyższy poziom od 2014 roku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Sankcje nie będą dotyczyć ropy” – powiedział Amos Hochstein, starszy doradca ds. bezpieczeństwa energetycznego Departamentu Stanu USA w wywiadzie dla Bloomberg Television .

Rosja jest trzecim co do wielkości producentem ropy na świecie, odpowiada za około 10 proc. globalnej podaży. Gdyby USA i kraje europejskie zdecydowały się na nałożenie sankcji na rosyjską ropę, ceny na świecie prawdopodobnie by wzrosły.

Ropa i gaz ziemny są głównym źródłem finansowania Rosji, stanowiąc około 36 procent całkowitych dochodów kraju .

Europa jest głównym rynkiem Rosji dla jej eksportu ropy i gazu ziemnego.

W Ameryce Północnej w kilku miastach ceny benzyny biją rekordy . Tymczasem kanadyjscy producenci ropy cieszą się dużymi zyskami. Oczekuje się, że przychody i przepływy pieniężne z ropy osiągną w tym roku bezprecedensowy poziom , jeśli ceny ropy utrzymają się na wysokim poziomie.

„Wszyscy producenci  w Kanadzie mają teraz ogromną wypłatę”, powiedział Rory Johnston, dyrektor zarządzający i ekonomista rynku w Price Street w Toronto.

Na przykład Baytex Energy z siedzibą w Calgary, który opublikował kwartalny raport zysków, w którym wykazuje, że firma zarobiła 563 mln Cdn  w porównaniu do 221 mln dol. w tym samym kwartale ubiegłego roku.