Do Polski przyleci nowy ambasador Izraela – dowiaduje się Interia. Będzie nim Yacov Livne, a stanie się to najpewniej w niedzielę lub na początku przyszłego tygodnia. – Cieszymy się, że Izrael zaczyna powoli odmrażać zerwane stosunki dyplomatyczne. Mamy nadzieję, iż to pierwszy krok w tym kierunku – słyszymy z otoczenia rządu czytamy na portalu Interii.

Jak donoszą źródła Interii, trzy tygodnie temu Izrael zapytał rząd RP, czy do Polski może przylecieć wysłannik ds. ewakuacji ludności cywilnej z Ukrainy. Miałby zajmować się m.in. bezpieczeństwem Żydów wyjeżdżających z kraju zaatakowanego przez Rosję, jak i zapobieganiem ewentualnemu kryzysowi humanitarnemu.

Polskie władze miały nie zgodzić się na takie rozwiązanie. Zażądały od premiera Naftalego Benneta “normalizacji relacji dyplomatycznych”, a więc powrotu ambasadora do placówki w Warszawie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Do Warszawy przyleci Yacov Livne, a więc osoba wybrana na urząd ambasadora w 2021 roku. Możliwe jest także obsadzenie stanowiska szefa polskiej dyplomacji w Izraelu.