Ze względu na „korzystne zalecenie” zdrowia publicznego Quebec jest przygotowany do usunięcia do połowy kwietnia wymagań dotyczących zakładania masek   w miejscach publicznych z wyjątkiem transportu publicznego i zniesienia innych przepisów dotyczących COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej poinformowało w środowym komunikacie prasowym, że od 12 marca wszystkie miejsca publiczne będą mogły działać ze 100% pojemnością, bez limitów godzin otwarcia restauracji, barów, tawern, i kasyn – dwa dni przed terminem.

Do tego czasu taniec i karaoke będą również dozwolone, a paszport szczepionkowy zostanie zniesiony we wszystkich miejscach, w których wcześniej był wymagany, – podało ministerstwo.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„W ciągu 10 dni większość środków zostanie ostatecznie zniesiona. To bardzo ważny krok i możemy być dumni ze wszystkich naszych wysiłków, aby to osiągnąć” – powiedział minister zdrowia Christian Dubé w komunikacie.

„Musimy jednak nauczyć się żyć z wirusem, który wciąż krąży i zachować ostrożność. Noszenie maski, nawet gdy nie jest już obowiązkowe, będzie m.in. częścią arsenału,  którym musimy zmniejszyć ryzyko transmisji w pewnych okolicznościach.”

Eksperci medyczni uważnie przyglądają się wiadomościom o zniesieniu środków i ostrzegają przed zbyt szybkim przejściem do normalnego życia.

Uspokaja ich jednak decyzja prowincji, która ponownie wznawia badania ścieków pod kątem śladów COVID-19.