USA i Polska rozważają zawarcie umowy, która zapewniłaby Ukrainie myśliwce, podało w sobotę wiele serwisów informacyjnych.

Portal Politico jako pierwszy poinformował o dyskusjach, że oba kraje prowadzą rozmowy na temat porozumienia, w ramach którego Polska wyśle ​​na Ukrainę używane myśliwce MiG-29, a z kolei otrzyma samoloty bojowe produkcji amerykańskiej.

„Pracujemy z Polakami w tej sprawie i konsultujemy się z resztą naszych sojuszników z NATO” – powiedział Politico rzecznik Białego Domu. „Pracujemy również nad zdolnościami, które moglibyśmy zapewnić, Polsce gdyby zdecydowała się przerzucić samoloty na Ukrainę”.

Administracja „w żaden sposób nie sprzeciwiła się przekazaniu przez Polskę samolotów na Ukrainę” – powiedział rzecznik, ale wskazał, że USA będzie trudno przerzucić do Polski amerykańskie F-16. Autoryzacja może zająć dużo czasu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił w sobotę członków Kongresu o więcej samolotów, a także o ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą i zaprzestanie przez Stany Zjednoczone kupowania rosyjskiej ropy.

USA  i NATO odrzuciły żądania Ukrainy dotyczące ustanowienia strefy zakazu lotów nad tym krajem, twierdząc, że wprowadzenie takiej strefy może prowadzić do wojny na dużą skalę.