Premier Alberty  Jason Kenney ogłosił w poniedziałek , że prowincja przestanie pobierać podatek paliwowy, aby dać mieszkańcom  ulgę w czasach gwałtownego wzrostu cen benzyny a ponadto wprowadzi rabaty na energię elektryczną .

Od 1 kwietnia Albertanie uzyskają przy dystrybutorze upust w wysokości 13 centów za litr .

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Wstrzymanie prowincjonalnego podatku paliwowego sprawia, że ​​pieniądze wrócą do kieszeni mieszkańców Alberty, którzy najbardziej ich potrzebują – powiedział Kenney.

„W sytuacji gdy rosną ceny wszystkiego  jest to prawdziwa ulga”.

 

Podatek będzie znoszony na ruchomej skali, zapowiedział Kenney; gdy cena ropy WTI przekroczy 90 USD za baryłkę, podatek ustanie. Kiedy cena jest niższa niż 80 USD za baryłkę, podatek będzie obowiązywał „w pełni”.

„To chroni budżet Alberty, chroni naszą kondycję fiskalną jako prowincji, ponieważ wraz ze wzrostem cen ropy rosną dochody skarbu prowincji” – powiedział Kenney.

Prowincja wprowadza również rabat na energię elektryczną w wysokości 150 dol., aby pomóc mieszkańcom Alberta w radzeniu sobie z wysokimi rachunkami za prąd.

Nie będzie potrzeby ubiegania się o rabat, ponieważ zostanie on automatycznie przyznany każdemu, kto zużył mniej niż 250 megawatów energii elektrycznej.

Rabat na energię elektryczną połączy się z rabatem na gaz ziemny, który został ogłoszony w budżecie na 2022 r., podała prowincja.