Izraelskie muzeum Holokaustu poprosiło Stany Zjednoczone o niesankcjonowanie rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, ponieważ jest on jednym z największych darczyńców
W  liście do amerykańskiego wysłannika w Izraelu prezes Yad Vashem poręczył za Romana Abramowicza, mówiąc, że jest jednym z głównych darczyńców.
W liście stwierdzono również, że sankcje nałożone na Abramowicza byłyby niesprawiedliwe wobec świata żydowskiego .

W zeszłym miesiącu izraelskie Muzeum Pamięci Holokaustu, naczelny rabin oraz kilka izraelskich organizacji charytatywnych i organizacji zwróciło się do USA o  nie nakładanie sankcji na  Abramowicza, podał w niedzielę The Times of Israel.

Dani Dayan, prezes muzeum Yad Vashem, podpisał wspólny list skierowany do Toma Nidesa, ambasadora USA w Izraelu, mówiący, że Abramowicz jest „drugim co do wielkości prywatnym darczyńcą” dla muzeum.

List był datowany na 6 lutego, według The Times, mniej niż trzy tygodnie przed ogłoszeniem przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina ataku na Ukrainę , ale po pojawieniu się wiadomości, że USA opracowują listę sankcji w odpowiedzi na potencjalną agresję Moskwy.

Abramowicz, izraelsko-rosyjski miliarder blisko związany politycznie z Putinem, nie został umieszczony na liście oligarchów objętych sankcjami .

List chwali Abramowicza za to, co The Times określił jako „inwestycje, filantropię i znaczący wkład w Izrael”.

Stwierdza również, że sankcjonowanie Abramowicza byłoby niesprawiedliwe i miało  negatywny wpływ na Izrael i świat żydowski, donosi The Times.

Abramowicz był jednym z pierwszych zwolenników Putina, gdy ten doszedł do władzy pod koniec lat 90. XX wieku. Polecił Putina ówczesnemu prezydentowi Borysowi Jelcynowi, a nawet podobno kupił mu jacht za 50 milionów dolarów, informował The Guardian w 2018 roku .

Abramowicz, który według Bloomberg Billionaires Index jest wart 13,5 miliarda dolarów , przekazał ponad 500 milionów dolarów na cele izraelskie i żydowskie, napisał The Times.

Dwa tygodnie po wysłaniu listu przekazał nieokreśloną „ośmiocyfrową darowiznę” na rzecz muzeum Yad Vashem, donosił wcześniej The Times .

22 lutego Yad Vashem ogłosił , że wchodzi w „strategiczne partnerstwo” z Abramowiczem, które „rozszerzy i wzmocni działalność badawczą Yad Vashem w czasie, gdy na całym świecie niepokojąco rośnie zniekształcanie, negowanie i upolitycznienie Holokaustu”.