Szanowny Panie Kumor,

        Oglądam regularnie Pańskie programy na YouTube. Pana wywiad z Panem Januszem Niemczykiem zakończony nakreśloną przez Niego z radością zycia figurą orła pozostanie w mojej pamięci. Wczoraj byłem z żoną w pięknym kościele wybudowanym przez Polaków St. Cantius Church (https://www.cantius.org/). Zapaliłem świeczkę (ta z lewej) w intencji Pana Janusza Niemczyka. Proszę przyjąć moje najszczersze kondolencje z powodu śmierci Pana Przyjaciela.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

        Z wyrazami szacunku,

Marek Kierlanczyk

•••

        Szanowny Panie,

        W związku z upublicznieniem zdjęcia Christie Freeland z banderowskim „szalikiem” czy bannerem na ostatnim proteście w Toronto i następnie szybkim usunięciem tegoż banneru nie przydałby się protest Polonii kanadyjskiej?

        Nie słyszałam, żeby KPK wystosował jakikolwiek protest. W tych dniach każdy jest po stronie Ukrainy i Ukraińców, ale nie można paradować z faszystowskimi symbolami morderców!

        Tym bardziej, jeśli druga (co do ważności – red.) osoba w Kanadzie nie odcięła się od przeszłości swojego dziadka!

W wyrazami szacunku,

Elzbieta Jegier

•••

Panie Andrzeju,

        Po wysłuchaniu z wielu źródeł, DW Deutsche Welle TV – English broadcast, NBC, Fox, i TV niezależnych kanałów na YT ale poważnych, przewija się jedna sprawa dość jasno, a jest to zupełnie pomijane w mass media officially “approved” typu CNN, CBS, itd..

        Niemiecka zmiana “ducha” to fikcja, SwifT owszem zablokowany dla Rosji, ale z wyłączeniem handlu gazem, ropą, oraz strategicznymi surowcami. I było to zrobione z inicjatywy BRD a poparte przez US, CDN, France etc., czyli gaz z Rosji i ropa z Rosji leci, a SwifT przesyła USD do Rosjim bo tak wymaga INTERES Zachodu.

        Niemcy prowadzą rozmowy jak pozwolić Rosji wycofać się z tej pułapki ukraińskiej z twarzą, i wskazują na metodę kozła ofiarnego. Putina mają wyrzucić członkowie Rady Bezpieczeństwa Rosji oraz Rady Najwyższej przy poparciu oligarchii i parlamentarzystów, i ogłosić że teraz to Rosja się wycofała, bo nie ma już tego “szaleńczego dyktatora”. Jeszcze negocjują generałowie i oligarchia z Niemcami, bo chcą Mariopol i wschodnie kawałki pod swoją kontrole lub posiadanie.

        A Polski żal, tak chwali się poświęcenie Polaków i rządu, jak pomagali uciekinierom, matkom z dziećmi, i tu trzeba mieć serce. Ale z drugiej strony, nie widzę dbania o interes Polski, właśnie tylko w czasie kryzysu można coś wytargować dla siebie, wzmocnić swój kraj, swoją armię. Ale zamiast tego słyszy się hasła z ust rządu RP, jak by to młodzi harcerze mówili, że honor tylko się liczy, i naiwność to cnota i cecha narodowa którą trzeba pielęgnować.

        Czy tak to może się potoczyć, a co Polska robi, aby nie stracić na tym całym “wydarzeniu wojennym”, zobaczymy, ale strach, że znowu RP zostanie na końcu z długami. . ., a EU / Niemcy już zostawiają “cookies”, aby w dalszym ciągu ukarać Polskę za brak praworządności. Te cookies to relacje w TV oficjalnych, że owszem Polska bierze uchodźców z Ukrainy, ale stosuje unacceptable racial profiling towards darker skin foreign students fleeing Ukraine.

        Pozdrawiam serdecznie,

        Również przesyłam Panu wyrazy głębokiego współczucia z powodu odejścia pana Janusza Niemczyka. Bardzo lubiłem wasze rozmowy w TV Goniec, artykuły, wielka szkoda, że odszedł pan Janusz tak wcześnie. Zbawienie jedyna nadzieja dla naszych Dusz.

Dobrej Nocy życzę

Zbigniew Ted Robertson

Mississauga 2022-Mar-3rd

•••

        Szanowny Panie Andrzeju, od jakiegoś czasu zastanawiam się, po której stronie mocy Pan stoi. I kto Pana opłaca. W czasie Konwoju Wolności robił Pan reportaże i każdego polskiego rozmówcę pytał Pan o nazwisko. W jakim celu? Żeby reżimowi kanadyjskiemu łatwiej było te osoby namierzyć i ukarać?

        Teraz temat wojny, która rozpoczęła się tuż po tym jak zaczęły się światowe manifestacje przeciwko reżimowi tzw sanitarnemu.

        Jako Polak powinien Pan znać niedawną historię stosunków polsko-ukraińskich: Wołyń, bandy UPA czy rzeź Woli w Warszawie w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy ci nasi rzekomi przyjaciele uśmiercali walczącą cywilną ludność Warszawy. Jakoś nikt o tym nie wspomina, że stanowili znaczącą grupę w tym mordzie. Mordowano dzieci, kobiety, wszystkich jak popadnie. Kilkadziesiąt tysięcy Polaków w parę dni. Teraz mamy wojnę rosyjsko-ukrainską. Polacy mimo przeszłości okazują narodowi ukraińskiemu pomoc, jakiej żaden inny naród nie okazuje. Jednocześnie na terytorium Polski działają mafie ukraińskie, które bogacą się na tej sytuacji. Polacy pomagają za darmo, a mafie ukraińskie zagrabiają od obywateli Ukrainy m.in. pieniądze za transport, którzy Polacy oferują za darmo, z potrzeby serca. Mało kto o tym mówi.

        Każda wojna ze swej natury jest zła. I żadna wojna nie jest w interesie obywateli danego kraju. Tak działają siły światowe.

        Wojna rosyjsko-ukrainska jest zapewne zaczątkiem czegoś o wiele większego, czego jako ludzie nie chcemy, ale do czego doprowadzają reżimy światowe i bynajmniej nie tylko Rosja. Są na arenie gracze dużo silniejsi, którzy na tej wojnie zyskają dużo więcej niż powszechnie znienawidzona Rosja. Warto zawsze patrzeć z szerszej perspektywy.

        Pozdrawiam w tym miejscu Polaków z Kanady, bo daliście wspaniałe świadectwo w czasie Konwoju Wolności, że jesteście nie tylko wspaniałymi Polakami, ale przede wszystkim wspaniałymi ludźmi Jesteście często bardziej polscy, niż osoby w kraju. Z całego serca Wam za to dziękuję.

Irena P.

Od redakcji: Proszę o przedstawienie się, zazwyczaj imieniem, by móc daną osobę podpisać w papierowej wersji publikowanych wypowiedzi, nikogo do wypowiadania się nie zmuszam :). Jeśli sądzi Pani, że osoba widoczna na filmie „ułatwia pracę policji”, mówiąc, że nazywa się „Staszek”, to moim zdaniem, ma Pani dość naiwne spojrzenie na rzeczywistość. Ponadto ja nie rozmawiam z przestępcami, którzy właśnie ukrywają się lub konspirują, lecz z wolnymi ludźmi korzystającymi ze swych praw.

•••

        Mówi się, że jak świat światem, nigdy Ukrainiec nie będzie Polakowi bratem. Wojna ta spowodowała, że ludzie dobrego serca wychodzą poza wszelką zaszłą wrogość i udzielają pomocy dla pokrzywdzonych Ukraińców. To jest piękna reakcja Polaków, która może zapoczątkować nowy rozdział w relacji tych dwóch sąsiadujących ze sobą krajów. Ale, przychodzi mi też taka myśl, czy Ukraińcy podążali by z taką samą pomocą, gdyby Polska została zaatakowana przez kogokolwiek? Oto jest pytanie.

        Pana Kumora komentarz jest dość wyważony. Dziękuję i pozdrawiam.

Marianna Dryl

•••

        PANIE KUMOR SZANUJĘ PAŃSKĄ PRACĘ NA RZECZ SPŁECZNOŚCI Polskiej ale są jakieś granice naiwności, których przekraczać nie wolno. Ile razy można być ofiarą i znowu się stawiać w pozycji przegranej na własne życzenie? To tak jak trwać w nieskończoność we wrogim związku I nie chcieć zmiany.To są objawy choroby nabytej. Pozdrawiam.

Stan

•••

        Przeglądałem kiedyś w zasobach archiwum państwowego księgi metrykalne parafii grecko- katolickiej pewnej  na wsi na terenie Polski południowo-wschodniej. Księgi metrykalne na przestrzeni ponad 100 lat do 1900 r z okladem. Każdy nowy paroch/ proboszcz parafii grecko-katolickiej  dokonywał sukcesywnie zamiany zapisów nazwisk z polskich na ukraińskie.pod tym samym numerem domu ;dotyczących urodzin zaślubin zgonów .Ot taka konsekwentna ukrainizacja Polski ( oczywiście z inspiracji ówczesnej monarchii habsburskiej)

        Oto cała pańska Ukraina, panie Andrzeju Kumor.

        Nie wiem czy Pan  jakieś czytał książki z historii Ukrainy; nie wydaje mi się. Niemcy w swoim Instytucie w Marbugu dotyczącym badań nad historią krajów Europy Wschodniej mają bogaty księgozbiór w tym zakresie, w  tym wszystkie książki autorstwa  urodzonego na Kresach, nie żyjącego już polskiego  historyka Edwarda Prusa (1932-2007) Wiki, wybitnego znawcy historii Ukrainy, celowo przemilczane go w POLSCE. Książkę”Hulajpole-…”  czyta się jak świetny KOMIKS.  Książki prof.  Prusa można  nabyć we wrocławskim wydawnictwie/ sklepie NORTOM.   Poniżej  książki prof. Prusa w zbiorach  niemieckiego Instytutu HERDER w Marburgu

https://hds.hebis.de/herder/Search/Results?lookfor0[]=Prus%2C%20Edward&type0[]=author&lastposition.

Jan Kowalski

•••

        “Niektórzy Polacy mieli URAZ do Ukraińców” ??? Wolne żarty ! Trochę więcej empatii, Panie Kumor  Nie uraz tylko STRACILI RODZINY ! Matki, siostry, żony, dzieci, braci, ojców, kuzynów. Widzieli RZEŹ najbliższych zorganizowaną przez SĄSIADÓW ! Uraz to można mieć do kolegi z pracy, który kopuluje z szefem po godzinach a nie do MORDERCÓW! Dla nich można mieć tylko SĄDY i karę najwyższą – POGARDĘ ! A nieświadomi Polacy przyjmują wnuczki banderowców pod swój dach…

        Ot, z ostatniej chwili: koleżanka napisała mi na Messingerze newsa z jej środowiska, mocno lewackiego. Kumpela przywiozła z Przemyśla uciekinierkę Ukrainkę 25-letnią z 5 -letnią córką do siebie do domu w Warszawie. Na trzeci dzień, w piątek, dobroduszna gospodyni wróciła do domu z pracy przed czasem, jak nigdy, i zastała swego męża w łóżku z nową lokatorką/ emigrantką. Wywaliła towarzystwo z domu razem z mężusiem. Usprawiedliwiał się winowajca, że chciał pocieszyć mamusię 5-letniej dziewczynki, bo ta płakała… No, ręce opadają ! Polki, takie są skutki Waszej “dobroczynności” …

Lidia Joanna Wielecińska

•••

        Poczytaj ogrom ludobójstwa jakie dokonywali Ukraińcy na Polakach na KRESACH i jak czyścili z Polaków sobie miasta wsie,,żebyś nie płakała nad losem  tych że obecnie !!! Już w latach 1920/30tych palili spichlerze zbożowe Polakom, a potem żywcem dzieci i dorosłych we wsiach. Moja matka to przeżyła cudem Włącz rozum.  W 2022 to cudza wojna i nie mieszać do niej  POLSKI.

Inger Rusin

•••

        Witam, jest jedna sprawa, o której większość Polaków nie pamięta, tj ustrój gospodarczy, jaki był w II RP.  Dobra praca był zarezerwowana w budżetówce, tylko ludzie pracujący dla państwa (poza kilkoma zawodami) mogli nie klepać biedy. W takim np kieleckim czy krakowskim ludzie taki system postrzegali inaczej niż np na Wołyniu, gdzie ta dyskryminacja była postrzegana właśnie narodowościowo.

kordian długi