Jedyny możliwy model gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy musi opierać się na jasno określonych zasadach i na grupie sojuszników; szwedzki czy austriacki model neutralności nie wchodzi w grę, gdy Ukraina jest w stanie wojny z Rosją – napisał w środę na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Ukraińska agencja UNIAN informuje, że jest to odpowiedź na słowa Władimira Miedinskiego, członka rosyjskiej delegacji uczestniczącej pokojowych z Ukrainą. Miał on powiedzieć, że Ukraina proponuje austriacką lub szwedzką wersję neutralnego, zdemilitaryzowanego państwa, ale jednocześnie państwa posiadającego własną armię i marynarkę wojenną. Według Miedinskiego wszystkie te kwestie są omawiane na szczeblu kierownictwa resortów obrony Rosji i Ukrainy.

“OCZYWIŚCIE ROZUMIEMY, ŻE NASI PARTNERZY STARAJĄ SIĘ POZOSTAĆ AKTYWNĄ STRONĄ W PROCESIE NEGOCJACYJNYM. STĄD SŁOWA O +SZWEDZKIM+ CZY +AUSTRIACKIM+ WZORCU NEUTRALNOŚCI. ALE UKRAINA JEST TERAZ W STANIE WOJNY Z FEDERACJĄ ROSYJSKĄ. DLATEGO MODEL MOŻE BYĆ TYLKO +UKRAIŃSKI+ I TYLKO W OPARCIU O PRAWNIE UZASADNIONE +GWARANCJE BEZPIECZEŃSTWA+” – SKOMENTOWAŁ PODOLAK.

Jak sprecyzował, oznacza to “absolutne gwarancje bezpieczeństwa (…), które będą w rzeczywistości skuteczne”.

“Oznacza to, że sygnatariusze gwarancji nie będą stali z boku w przypadku ataku na Ukrainę, jak robią to dzisiaj. Mają oni brać czynny udział w walce po stronie Ukrainy i oficjalnie zapewniać nam natychmiastowe dostawy niezbędnej ilości broni” – napisał Podolak.

Ponadto – zaznaczył – “Ukraina nie chce polegać na biurokratycznych procedurach, które zezwalają lub nie zezwalają na zamknięcie przestrzeni powietrznej dla pocisków manewrujących. Potrzebujemy bezpośrednich i twardych gwarancji, że niebo na pewno będzie zamknięte”.

Podolak dodał, że “Ukraina nigdy nie była państwem militarnym, które atakowało lub planowało atak na swoich sąsiadów, w odróżnieniu od tych sąsiadów, i z tego powodu chce dziś mieć naprawdę potężną grupę sojuszników i jasno określone gwarancje bezpieczeństwa”. (PAP)