Royal Canadian Navy zrezygnowało z prowadzenia jednego z podstawowych kursów dla rekrutów w związku z powtarzającymi się incydentami natury rasistowskiej i seksualnej. Trzech szkolonych marynarzy zostało usuniętych z kursu, a jeden z nich został wydalony z wojska, przekazał rzecznik prasowy marynarki wojennej. „Jasno dajemy do zrozumienia, że w naszych szeregach nie ma miejsca na jakiekolwiek formy zastraszania i niewłaściwego zachowania”, powiedział komandor podporucznik Anthony Wright.

Cztery osobne incydenty miały miejsce między 15 lutego a 9 marca na kursie w bazie w Esquimalt, B.C. W jednym chodziło o chat sms-owy założony przez kilku rekrutów, którego uczestnicy przesłali sobie zdjęcie zawierające treść seksualną. Osoba, która je wysłała, ma być wydalona z wojska. W drugim przypadku instruktor jednego z kursów otrzymał niewłaściwe komentarze z podtekstem seksualnym od dwóch rekrutów. W trzecim na sprzęcie należącym do innego rekruta pojawił się nienawistny i rasistowski napis. Czwarty dotyczył grożenia przemocą.

Wszystkimi sprawami zajęła się policja wojskowa, ale jeszcze nie zidentyfikowała podejrzanych. W związku z tym wstrzymano szkolenie dla wszystkich kursantów. Na początku kurs rozpoczęło 51 rekrutów, ale 16 zrezygnowało z różnych powodów.