Coraz częściej w kanadyjskiej ziemi można spotkać inwazyjny gatunek azjatyckich dżdżownic, charakteryzujących się umiejętnością skakania – stąd ich nazwa Asian jumping worm. Gatunek z pozoru jest bardzo podobny do dżdżownic europejskich, które na kontynencie amerykańskim również są gatunkiem inwazyjnym.

Larry Hodgson, ogrodnik i pisarz z Quebec City, mówi, że wystarczy umieścić taką azjatycką dżdżownicę w misce i obserwować. Normalna dżdżownica zaczęłaby pełzać, a te będą podskakiwać. Gatunki różnią się też wyglądem siodełka, czyli charakterystycznego zgrubienia na ciele dżdżwonic. W przypadku gatunku europejskiego siodełko jest różowe i szersze od reszty ciała. U dżdżownicy azjatyckiej siodełko ma kolor szary lub biały i grubość ciała zwierzęcia nie zwiększa się w tym miejscu.

Azjatyckie dżdżownice zostały zauważone po raz pierwszy w 2014 roku w Windsor. W ubiegłym roku stwierdzono ich obecność m.in. w Wheatley, St Catharines, Dundas i Greater Toronto Area, a także w Nowym Brunszwiku, w rejonie Fredericton-Oromocto.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dżdżownice najczęściej trafiają do Kanady z ziemią – w workach lub w doniczkach, a czasem w pojemnikach z przynętą na ryby importowaną z USA.

Gdy dżdżownice osiedlą się na jakimś terenie, trudno jest się ich pozbyć. W przeciwieństwie do gatunku europejskiego, który żyje przez kilka lat, dżdżownice azjatyckie żyją tylko jeden sezon. Gdy ziemia rozmarza, wylęgają się, osiągają dorosłość, składają jaja i umierają przed zimą. Ich kokony, które pozostają w ziemi, są prawie niewidoczne. Do tego gatunek azjatycki, podobnie jak europejski, jest obojnakiem, ale nie wymaga zapłodnienia krzyżowego, czyli rozmnaża się łatwiej.

Dlaczego azjatyckie dżdżownice są niebezpieczne? Zmieniają ekosystem. Zjadają składniki odżywcze z pierwszych pięciu centymetrów gleby, wypierają inne organizmy bytujące w glebie lub w jakiś sposób zależne od ziemi, taki jak bakterie, grzyby, stonogi, salamandry, a nawet ptaki gniazdujące bezpośrednio na ziemi. Mogą pojawić się problemy z uprawą niektórych gatunków roślin, ponieważ skład chemiczny gleby będzie zmieniony.

Z doniesień zza południowej granicy wynika, że azjatyckie dżdżownice potrafią czynić spore spustoszenia w górnej warstwie gleby. W Kanadzie na razie jest ich jeszcze za mało, by zmiany mogły być widoczne i poznane.