Postawieni w stan oskarżenia organizatorzy Konwoju Wolności – Tamara Lich, Chris Barber and Pat King – usłyszeli dodatkowe zarzuty. W czwartek wszyscy troje w sposób wirtualny pojawili się w sądzie.

Lich zajmowała się kampanią GoFundMe, w ramach której zebrano ponad 10 milionów dolarów na rzecz wsparcia protestów w Ottawie. Została aresztowana 17 lutego, a następnie zwolniona 7 marca pod warunkiem, że w ciągu 24 godzin opuści Ottawę, nie będzie używać mediów społecznościowych i nie będzie się kontaktować z określonymi osobami.

Chris Barber został zatrzymany w tym samym czasie co Lich, ale zwolniony dzień później pod tymi samymi warunkami. Do tej pory zarzucano mu m.in. niszczenie mienia i zakłócanie porządku, namawianie do łamania zakazów sądowych i namawianie do przeszkadzania policji w wykonywaniu jej obowiązków.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Lich stawiano zarzut namawiania do niszczenia mienia.

W czwartek prokuratura przedstawiła nowe informacje pozyskane od policji w Ottawie, która postawiła dodatkowo po sześć zarzutów Barberowi i Lich. W tym momencie oboje są oskarżeni o niszczenie mienia, namawianie do niszczenia mienia, przeszkadzanie policji, namawianie do przeszkadzania policji, namawianie do zastraszania oraz zastraszanie poprzez blokowanie dróg.

Prawnik obojga oskarżonych, Diane Magas, powiedziała, że musi się zapoznać z nowymi dokumentami złożonymi w sądzie. Następna rozprawa zaplanowana jest na kwiecień. Magas dodała, że chciałaby też wystąpić o zmianę warunków kaucji. Chodzi o zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez Lich.

W przypadku Pata Kinga, jednego z najgłośniejszych przywódców protestu w Ottawie, liczba stawianych mu zarzutów doszła do 10. King został aresztowany 18 lutego. Zatrzymanie zostało nagrane na żywo i było transmitowane w internecie. Na początku usłyszał cztery zarzuty. Obecnie jest oskarżany o zastraszanie (2 zarzuty), przeszkadzanie policji (dwa zarzuty), namawianie do przeszkadzania policji, łamanie zakazów sądowych, namawianie do nieprzestrzegania nakazów sądowych, namawianie do zastraszania, niszczenie mienia, namawianie do niszczenia mienia.

King przebywa w Ottawa Carleton Detention Centre. Odmówiono mu wyjścia za kaucją. Następną rozprawę ma wyznaczoną na 4 kwietnia.