Kanadyjskie Centrum Przeciwdziałania Oszustwom (Canadian Anti-Fraud Centre, CAFC) ostrzega przed próbami wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem pomocy Ukrainie. Centrum podaje, że w mediach społecznościowych pojawiają się fałszywe zbiórki, do tego oszuści próbują dokonać wyłudzeń mailowo. W środę CAFC podało, że odebrało 17 raportów o tego rodzaju próbach. Dotyczy to czasu od 1 stycznia do 22 marca.

Jedną z najczęściej spotykanych form oszustwa zgłaszaną do Centrum są zbiórki organizowane w mediach społecznościowych. Przykładowo na Facebooku mogą pojawiać się osoby lub grupy, które proszą o bezpośrednie wpłaty pieniędzy, obiecując, że potem przekażą je znajomym lub organizacjom charytatywnym na Ukrainie. Podobne kampanie pojawiają się na Instagramie – tam darowizny mają być wysyłane przez e-transfer.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

CAFC radzi, by przed przekazaniem pieniędzy poprosić o informacje o zbiórce na piśmie. Można też sprawdzić, czy organizator zbiórki ma w Kanadzie status organizacji charytatywnej. W tym celu wystarczy zadzwonić pod numer 800-267-2384 (Canada Revenue Agency). Centrum ostrzega przed klikaniem na jakiekolwiek linki zawarte w mailach lub sms-ach.

Innym rodzajem oszustw związanych z pomocą Ukrainie są fałszywe strony internetowe i ogłoszenia w internecie dotyczące „tanich” usług imigracyjnych. W niektórych znaleźć jeszcze można gwarancję dobrze płatnej pracy dla uchodźców, którzy przylecą do Kanady. CAFC podkreśla, że takie fałszywe strony często wyglądem przypominają te oficjalne, rządowe. Podejrzenie powinny wzbudzić wszelkie prośby o wniesienie opłat wstępnych lub depozytów jeszcze przed rozpoczęciem procesu składania aplikacji.

Temat wojny na Ukrainie pojawia się też w oszustwach miłosnych. Jedno zgłoszenie dotyczyło na przykład mężczyzny, który podawał się za kanadyjskiego oficera wywiadu pracującego na Ukrainie i prosił swoją ofiarę o pieniądze, by mógł kontynuować swoje działania militarne.

CAFC podkreśla, że pieniędzy nie wyłudzają amatorzy. Oszuści są dobrze przygotowani i korzystają z nowoczesnych technologii. Dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach: rozmawiać o zaistniałej sytuacji z przyjaciółmi i rodziną; prosić o informacje dotyczące zbiórek na piśmie; być wyczulonym na apele zawierające ponaglenia, wywierające presję i grające na uczuciach; sprawdzać, czy dana organizacja jest uprawniona do prowadzenia zbiórki; nie podawać danych osobowych komuś, kogo znamy tylko przez internet; nie odpowiadać na telefony i maile, których nadawca prosi o potwierdzenie lub aktualizację danych osobowych lub finansowych.