Kanadyjczycy, którym błędnie zamrożono konta bankowe, mogą otrzymać odszkodowanie od rządu federalnego ze względu na postanowienia Ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych, które premier Trudeau wykorzystał do stłumienia pokojowych protestów przeciwko COVID-  zainicjowanych przez Konwój Wolności.

Dziennik Blacklock’s Reporter poinformował 7 kwietnia, że ​​minister finansów Chrystia Freeland powiedziała, iż  ​​jej departament nie wie o żadnym posiadaczu kont, który zostałby „niesłusznie” wpisany na czarną listę.

Jednak niektóre banki, zamroziły konta nie te, które rząd nakazał zamknąć.

Banki kanadyjskie wyszły poza listę zwolenników konwoju, którą udostępniła im policja RCMP i zamroziły szereg kont według własnego uznania.

Czarna lista policyjna zawierała nazwiska właścicieli pojazdów „aktywnie” uczestniczących w konwoju wolności. W marcu Kanadyjskie Stowarzyszenie Bankowców poinformowało posłów, że dodatkowe konta zostały zamrożone na podstawie własnej analizy „opartej na ocenie ryzyka.

Większość kont bankowych została szybko odmrożona po tym, jak Trudeau zakończył stan wyjątkowy ponieważ wyglądało na to, że ustawa nie przejdzie przez Senat .

Artykuł 48 ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych mówi, że „rozsądne odszkodowanie” może zostać przyznane „każdej osobie, która poniosła stratę” w wyniku niesprawiedliwych działań rządu.