DHS przedłuża wymagania dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 dla podróżnych spoza USA wjeżdżających do Stanów Zjednoczonych przez lądowe przejścia graniczne i terminale promowe

21 kwietnia Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) ogłosił, że przedłuży tymczasowe wymagania dotyczące Covid 19 i nadal będzie wymagać od podróżnych spoza USA wjeżdżających do Stanów Zjednoczonych przez porty lądowe   i terminale promowe z Meksyku i Kanady, pełnego zaszczepienia się przeciwko COVID-19 i na żądanie przedstawiania  dowodu szczepienia. Wymogi te będą nadal obowiązywać podróżnych spoza Stanów Zjednoczonych, którzy podróżują zarówno z ważnych, jak i nieistotnych powodów,ale nie mają zastosowania do obywateli USA i legalnych stałych rezydentów.

Wymagania te zostały przedłużone w porozumieniu z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) i kilkoma innymi agencjami federalnymi. Według CDC szczepionki pozostają najskuteczniejszym środkiem zdrowia publicznego, który chroni ludzi przed ciężką chorobą lub śmiercią z powodu COVID-19, spowalnia przenoszenie COVID-19 i zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się nowych wariantów COVID-19.

Podróżni spoza USA wjeżdżający do Stanów Zjednoczonych przez przejścia lądowe  i terminale promowe, z ważnych lub innych powodów, muszą nadal:

  • ustnie potwierdzać status szczepienia przeciwko COVID-19;
  • dostarczyć na żądanie dowodu zatwierdzonego przez CDC szczepienia przeciwko COVID-19, zgodnie z opisem na stronie CDC ;
  • przedstawić ważny dokument zgodny z inicjatywą Western Hemisphere Travel Initiative (WHTI), taki jak ważny paszport, karta Trusted Traveller Program lub Enhanced Tribal Card; oraz,
  • być przygotowanym do przedstawienia wszelkich innych odpowiednich dokumentów wymaganych przez funkcjonariusza US Customs and Border Protection (CBP) podczas kontroli granicznej.

Testy na COVID-19 nie są wymagane, aby wjechać do Stanów Zjednoczonych przez przejścia lądowe   lub terminal promowy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kontynuacja tych wymagań pomaga chronić zdrowie i bezpieczeństwo zarówno personelu na granicy, jak i innych podróżnych, a także społeczności docelowych w Stanach Zjednoczonych oraz zapewnia zgodność środków zdrowia publicznego regulujących podróże lądowe z tymi, które regulują międzynarodowe podróże lotnicze. DHS będzie ściśle monitorować wszystkie istotne okoliczności, w tym skutki tych wymagań, i może zmienić lub uchylić wymagania w dowolnym momencie. Przy ustalaniu, czy i kiedy uchylić ten nakaz, DHS przewiduje, że weźmie pod uwagę, czy nadal obowiązuje wymóg szczepień dla podróżnych spoza USA. To ogłoszenie nie ma wpływu na wymagania do wjazdu do Stanów Zjednoczonych drogą powietrzną.

Aby pomóc skrócić czas oczekiwania i skrócić długie kolejki, podróżni przybywający lub wylatujący z portów lotniczych, lądowych lub morskich są zachęcani do korzystania z aplikacji mobilnych Simplified Arrival lub Mobile Passport Control  , które wykorzystują technologię porównywania twarzy w celu wygodniejszego przetwarzania danych.