Po zwolnieniu tysięcy pracowników służby zdrowia z powodu obowiązku szczepień rząd Kolumbii Brytyjskiej ogłosił, że przeznaczy 12 milionów dolarów na przyspieszenie procesu rejestracji i licencjonowania pielęgniarek z zagranicy, aby rozwiązać krytyczne niedobory kadrowe.

Finansowanie obejmuje 9 milionów dolarów na stypendia, aby pomóc około 1600 pielęgniarkom przeszkolonym za granicą w pokryciu kosztów opłat za weryfikacje.

„Uruchamiamy  kompleksowy pakiet wsparcia dla pielęgniarek z wykształceniem zagranicznym, aby pomóc im wykorzystać swoje umiejętności tutaj, w BC” powiedział minister zdrowia BC Adrian Dix.

Niedobór pielęgniarek w Kolumbii Brytyjskiej – który, podobnie jak w wielu prowincjach, był kryzysowy przed pandemią – nasilił się jesienią i zimą, kiedy wszedł w życie nakaz szczepień. Według Dixa, brak personelu był tak dotkliwy, że w samym tylko jednym tygodniu stycznia było 27 937 nieobsadzonych zmian.

Ministerstwo Zdrowia BC poinformowało, że około 2582 pracowników w publicznych placówkach opieki zdrowotnej zostało zwolnionych z powodu obowiązkowych szczepień przeciwko Coivid.

Pomimo tego, że prowincje, w tym Alberta, przyjęły już nieszczepionych pracowników służby zdrowia z powrotem do pracy, lekarz prowincji dr Bonnie Henry, poinformowała, że BC nadal wymaga, aby zostali zaszczepieni. Jednocześnie zaszczepieni pracownicy służby zdrowia, u których wynik testu na COVID był dodatni, mogą nadal pracować jeśli nie mają objawów, lub ich objawy są łagodne.