Rząd federalny przekazał w zeszłym roku ponad półtora miliarda dolarów pieniędzy podatników do różnych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych  a kolejne miliony do Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), – pokazują dane z rachunków publicznych.

Zgodnie z sekcją płatności transferowych kanadyjskich rachunków publicznych 2020-2021, WEF otrzymał 2 915 095 dol. od kanadyjskich podatników w formie dotacji i składek.

Finansowanie zapewniły dwa departamenty – Departament Środowiska oraz Departament Spraw Zagranicznych, Handlu i Rozwoju.

Największą z płatności transferowych na rzecz WEF była wpłata 1 141 851 dol. z Międzynarodowej Pomocy Rozwojowej na rzecz Programowania Wielostronnego. WEF otrzymał również kolejną dotację w wysokości 1 miliona dolarów w ramach tego samego programu.

Inne płatności zostały wymienione jako „wkład na rzecz ochrony przyrody” oraz na „ustanowienie i zarządzanie środkami ochronnymi”.

Rząd Trudeau również hojnie finansował ONZ w wysokości 1,576 miliarda dolarów w formie wsparcia finansowego, składek i grantów.

Sześć organizacji stowarzyszonych z ONZ otrzymało płatności transferowe o wartości ponad 100 milionów dolarów każda. Największa wpłata została przekazana na Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, w łącznej wysokości 543 milionów dolarów.

Kontrowersyjny WEF zyskał nowe zainteresowanie podczas debaty o przywództwo Partii Konserwatywnej  po tym, jak kandydat i poseł Pierre Poilievre zobowiązał się do bojkotu organizacji.