Premier Justin Trudeau powiedział, że „serce mu pęka” z powodu przerażającej strzelaniny w szkole podstawowej w Teksasie , w której we wtorek zginęło 21 osób.

„Uczniowie, rodzice, nauczyciele, cała społeczność na zawsze zmieniły swoje życie przez to niewyobrażalne wydarzenie” – powiedział Trudeau we wtorek w Vancouver.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Cała Kanada opłakuje naszych amerykańskich przyjaciół w tym strasznym, strasznym dniu”.

Szkolna masakra kontynuuje ponurą serię masowych strzelanin w Teksasie
18-letni bandyta zabił 19 dzieci i dwoje dorosłych, przechodząc od klasy do klasy w Robb Elementary School w mieście Uvalde, w miasteczku zdominowanym przez Latynosów około 135 kilometrów na zachód od San Antonio. Sprawca został następnie zabity przez organy ścigania.

Minister bezpieczeństwa publicznego Kanady Marco Mendicino  powiedział, że nie ma słów, które mogłyby wystarczająco oddać sprawiedliwość bólowi, udręce i  jakie rodziny i społeczność odczuwają dziś rano”.

Zdarzenie miało miejsce  ma miejsce również zaledwie 10 dni po tym, jak uzbrojony bandyta zabił 10 czarnych kupujących i robotników w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork , co władze od tego czasu uznały za rasistowski atak.

Przemawiając we wtorek w Białym Domu, zaledwie kilka godzin po strzelaninie w Uvalde, prezydent USA Joe Biden wezwał do wprowadzenia nowych ograniczeń dotyczących broni palnej.

W następstwie tej ostatniej masowej zbrodni Trudeau powtórzył , że jego rząd będzie kontynuował wysiłki ma rzecz jeszcze większej  kontroli dostępu do broni w Kanadzie

„Jako rząd w ciągu ostatnich lat znacznie zwiększyliśmy bezpieczeństwo Kanadyjczyków” – powiedział. „Niedawno zaostrzyliśmy wymagania dotyczące sprawdzania przeszłości przy zakupie broni palnej w Kanadzie. W zeszłym roku zakazaliśmy broni szturmowej w stylu wojskowym, której kupowanie, sprzedawanie lub używanie w dowolnym miejscu w Kanadzie jest obecnie nielegalne. Zrobimy jeszcze więcej”. obiecał.

Mendicino dodał, że Kanadyjczycy muszą pamiętać, że takie tragedie mogą i zdarzają się również tutaj, w Kanadzie

„Wciąż mamy dużo pracy do wykonania tutaj, w Kanadzie”, powiedział. „Nie jesteśmy impregnowani na przemoc z użyciem broni, która niestety dotknęła wiele społeczności tutaj”.

 

Spokojny 18-letni bandyta Salvador Ramos był mieszkańcem Uvalde w Teksasie, który pisał o broni w mediach społecznościowych i pracował na pół etatu w sieci fast foodów Wendy’s.

 

 

Salvador Ramos był „cichym typem” i kupił dwie sztuki broni szturmowej po ukończeniu 18 lat.

Przed atakiem na swoją babcię, a następnie szkołę podstawową Robba w mieście Uvalde, Ramos napisał  na Facebooku:  „Zabiję moją babcię”.

Druga wiadomość przyszła kilka minut później: „Zastrzeliłem babcię”.

Potem, mniej niż 15 minut przed pójściem do szkoły, pojawiła się trzecie: „Będę strzelać w szkole podstawowej”.

Zanim został zastrzelony przez policję, „zabarykadował się” w klasie i zaczął strzelać do dzieci i „każdego, kto stanął mu na drodze, powiedział por. Olivarez.

Gubernator Greg Abbott powiedział, że Ramos był uczniem w Uvalde High School i mieszkańcem społeczności liczącej około 16 000 osób.

Motyw nie był od razu jasny, a policja bada jego dwa konta w mediach społecznościowych.

Według senatora stanowego Rolanda Gutierreza, powołując się na policję stanową, nastoletni bandyta dał do zrozumienia w mediach społecznościowych, że może nadejść atak.

Babcia postrzelona przez wnuka została  przewieziona drogą powietrzną do szpitala i przeżyła strzelaninę chociaż jej stan nie był znany.

Policja śledcza uważa, że ​​bandyta umieścił na Instagramie zdjęcia dwóch broni, których użył podczas strzelaniny.

Porucznik Olivarez powiedział MSNBC, że napastnik używał karabinu typu AR i nie miał historii kryminalnej.

Departament Bezpieczeństwa Publicznego w Teksasie powiedział wcześniej, że Ramos nosił kamizelkę kuloodporną, ale porucznik Olivarez powiedziała że nosił rodzaj kamizelki, której używają zespoły taktyczne.

Kolega z klasy, który poprosił o zachowanie anonimowości, powiedział CNN, że on i Ramos byli trochę „bliscy” i grali razem na Xboksie. Dodał, że Ramos był fanem strzelaniny i gry walki Call of Duty.

Washington Post twierdził, że Ramos był „zastraszany” jako dziecko, przy czym jeden uczeń powiedział, że seplenienie uczyniło go celem, podczas gdy inni powiedzieli, że znosił gejowskie wyzwiska i był wyśmiewany z powodu swojego ubioru.

za cbc oraz  news.sky.com