Rada Szkolna Upper Canada District School Board (UCDSB) poprosiła dyrektorów szkół, aby przejrzeli wybór tekstów swoich nauczycieli, aby upewnić się, że nie polecają już powieści kryminalnej Agathy Christie z powodu “odniesień antysemickich”.

Kuratorium postępuje zgodnie z profesjonalną poradą Ontario College of Teachers (OCT) dotyczącym zwalczania rasizmu na tle czarnoskórym, który powołuje się na ostatnio zmienioną ustawę Ontario College of Teachers Act (OCTA) z 1996 roku. Ustawa stanowi, że „czynienie uwag lub angażowanie się w zachowania, które narażają jakąkolwiek osobę lub grupę osób na nienawiść ze względu na zabronioną podstawę dyskryminacji na podstawie Części 1 Kodeksu Praw Człowieka” jest wykroczeniem zawodowym”.

Rzecznik UCDSB powiedział w oświadczeniu, że pozycja And Then There Were None (pol. I nie było już nikogo) była ostatnio używana w lipcu 2021 r. w ramach samodzielnego kursu kształcenia w szkole letniej, do którego uczęszczało 27 uczniów. Gdy zauważono obraźliwe treści, usunięto ją z kursu.

Poniżej kontynuacja tekstu

„Tekst został po raz pierwszy opublikowany około 1939 roku i nie jest już istotny ani interesujący dla studentów” – powiedział rzecznik. „Rada Szkolna Okręgu Górnej Kanady regularnie sprawdza swoją ofertę programową i materiały szkoleniowe, aby upewnić się, że oferujemy uczniom świeże, angażujące, aktualne i przydatne materiały”.

Chociaż notatka nie wyjaśnia, jakimi antysemickimi odniesieniami obawia się komisja, wiadomo, że postać w powieści,  Mr. Morris, jest określana jako „mały Żyd”, „Żydek” (Jewboy) i ma „gruby semickie usta”.

Pomimo krytyki, Christie jest znana na całym świecie jako jedna z najlepiej sprzedających się powieściopisarzy wszechczasów, która na początku XX wieku napisała 66 powieści kryminalnych i 14 sztuk.

Inne powieści kryminalne Christi Morderstwo w Orient Expressie i Śmierć na Nilu zostały oskarżone o utrwalanie rasizmu i ksenofobii. The Secret of Chimneys i Lord Edgware Dies zostały również skrytykowane za wspieranie antysemickich stereotypów.

W notatce wysłanej do kuratorów, dyrektorów i wicedyrektorów UCDSB stwierdza, że ​​usunięcie tej powieści z programów nauczania jest krokiem w celu zapewnienia, że ​​teksty szkolne chronią  uczniów przed dyskryminacją.

W ostatnich latach inne klasyczne powieści również zostały zakwestionowane przez rady szkolne z powodu problematycznego ujęcia kontrowersyjnych tematów. W 2018 r . notatka wysłana do nauczycieli w Peel District School Board (PDSB) wezwała ich, aby nie używali  Zabić drozda, Harpera Lee ponieważ może to być szkodliwe dla czarnych uczniów. PDSB ostrzegło również przed Władcą much Williama Goldinga oraz Myszy i ludzie Johna Steinbecka.