Wraz z rosnącymi stopami procentowymi i rosnącymi kosztami artykułów pierwszej potrzeby i żywności wiele osób jest już na skraju braku wystarczającej ilości pieniędzy na opłacenie comiesięcznych rachunków – co oznacza duże ryzyko dla rynku mieszkaniowego.

Prawie jeden na czterech właścicieli domów twierdzi, że będzie musiał sprzedać swój dom, jeśli stopy procentowe wzrosną, wynika z badań sondażowych zadłużenia przeprowadzonych przez Manulife Bank of Canada.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ankieta przeprowadzona między 14 a 20 kwietnia wykazała również, że 18 procent ankietowanych właścicieli domów znajduje się już na etapie, na którym nie stać ich na zakup domu.

„Badanie ujawniło, że prawie jedna trzecia Kanadyjczyków przyznaje, że nie rozumie, jak działa inflacja lub stopy procentowe, blisko trzech na czterech nie ma spisanego planu finansowego, a prawie połowa nie ma budżetu domowego” – powiedziała Lysa Fitzgerald , wiceprezes sprzedaży, Manulife Bank.

Blisko połowa zadłużonych  twierdzi, że dług wpływa na ich zdrowie psychiczne.

Roczne tempo inflacji wzrosło w kwietniu do 6,8 procent. 1 czerwca bank centralny podwyższył główną stopę procentową o pół punktu procentowego do 1,5 proc.

Wiceprezes Banku Kanadyjskiego twierdzi, że być może będzie musiał podnieść  główną stopę procentową do trzech procent lub więcej, aby opanować wzrost cen.