Od wtorku podróżni międzynarodowi przybywający na cztery główne lotniska w Kanadzie mogą być ponownie zobowiązani do poddania się obowiązkowym losowym testom na COVID-19.
Rząd utrzymuje, że do wykrycia nowych wariantów COVID-19 potrzebne są losowe testy dla podróżnych, chociaż konserwatywna opozycja w parlamencie federalnym i branża turystyczna wyrażają dezaprobatę dla tej decyzji .

Skąd będę wiedzieć, czy zostałem wybrany do losowych testów?
Zgodnie z rządowym komunikatem prasowym podróżni wybrani do losowych testów powinni otrzymać powiadomienie drogą e-mail w ciągu 15 minut od przejścia przez odprawę celną .

„E-mail będzie zawierał informacje, które pomogą im zorganizować test u dostawcy testów w ich regionie” – czytamy w komunikacie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Podróżni z zagranicy nadal muszą rejestrować się za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej ArriveCAN na 72 godziny przed przybyciem do Kanady.

Co zrobić, jeśli mam przesiadkę na inne lotnisko?
Osoby przylatujące do Kanady na jedno z czterech uczestniczących lotnisk, które lecą z przesiadką do innych miejsc docelowych, mogą nadal zostać wybrane do losowych testów.

Pasażerowie z przesiadkami nie będą musieli opuszczać lotnisk w Toronto, Calgary, Montrealu czy Vancouver w celu udania się na  test  w tych miastach.

Zamiast tego mogą udać się do uczestniczących ośrodków testowych w swoich ostatecznych miejscach docelowych lub umówić się na wirtualne spotkanie z pobraniem wymazu.

Gdzie są  lokalizacje testowe 
Testy będą prowadzone przez prywatne firmy laboratoryjne, takie jak Dynacare, LifeLabs i Switch Health.

Dostępne laboratoria różnią się w zależności od prowincji. Podróżni mogą sprawdzić rządową witrynę internetową, aby dowiedzieć się, dokąd się udać w ich regionie.

Dostawca testów poza siedzibą może również wysłać podróżnych do apteki na test.

Wiadomość e-mail wskaże również, gdzie podróżny może zostać przetestowany w ich regionie, mówi rząd.

Co się stanie, jeśli wynik testu będzie pozytywny?
Przepisy rządowe stanowią, że jeśli wynik testu jest pozytywny w dniu przyjazdu, należy izolować się przez 10 dni.

Jeśli wynik testu jest negatywny, ale zaczniemy doświadczać objawów COVID-19, zasady mówią, że nadal musisz izolować w tym samym okresie.

Czy muszę sam zapłacić za test?
Nie, rząd pokrywa koszty testu.

A jeśli niedawno wyzdrowiałem po infekcji COVID-19?
Pasażerowie, którzy mogą udowodnić, że niedawno wyzdrowieli z infekcji COVID-19, mogą być zwolnieni z losowych testów.

Przeciwciała z infekcji mogą zapobiec ponownemu zarażeniu wirusem, ale z czasem ochrona ta słabnie .

Podróżni, którzy mogą wykazać pozytywny wynik testu molekularnego, który został wykonany między 10 a 180 dni przed ich przybyciem, mogą zostać zwolnieni z losowych testów, ale rząd nie zaakceptuje wyników szybkiego testu jako dowodu zakażenia.

Czy mogę samodzielnie wykonać szybki test?
Rząd nie zaakceptuje szybkiego testu antygenowego od podróżnych, którzy zostali wybrani do losowych testów. Akceptowane będą tylko testy wykonane przez zakontraktowane firmy.