Minister rolnictwa Alberty, Nate Horner, uważa że dekret Ottawy, aby zmniejszyć zużycie nawozów o 30%, wydaje się być   „wzięte z powietrza”.

Rząd Trudeau chce nałożyć wymóg ograniczenia emisji podtlenku azotu z nawozów o 30% w ramach swoich ogólnych wysiłków na rzecz zmniejszenia emisji o 40 do 45% do 2030 roku.

Nakaz doprowadzi do mniejszej produkcji żywności w czasie, gdy świat potrzebuje zwiększonych mocy produkcyjnych, które Kanada może dostarczyć powiedział Horner.

„To po prostu kolejna kwestia, w której czujemy, że władze federalne albo nie rozumieją, albo nie przejmują się całkowicie konsekwencjami tego co robią”, uważa Horner.

Ministrowie rolnictwa prowincji mają nadzieję, że redukcja będzie przedmiotem dyskusji. Wyraził rozczarowanie gdy dowiedział się od swojej federalnej koleżanki minister Marie-Claude Bibeau, że cel 30% zostałe  już ustalony.

Proces konsultacji będzie dotyczył tylko tego, w jaki sposób Ottawa może osiągnąć swoje cele.

„Zamierzają konsultować się w sprawie procesu, ale nie zamierzali zmieniać swojego celu”.

W Holandii rolnicy od tygodni protestują przeciwko rygorystycznym celom emisji. Dziesiątki tysięcy rolników i ich zwolenników utworzyły konwoje w całym kraju, domagając się referendum w sprawie tych środków od rządu holenderskiego.

Teraz szef jednej z czołowych kanadyjskich grup rolniczych ostrzega, że ​​surowe krajowe cele dotyczące emisji mogą wywołać podobną reakcję ze strony farmerów.