Papież Franciszek stwierdził w czwartek , że nie ma wystarczających dowodów, aby wszcząć formalne śledztwo kościelne w sprawie zarzutów napaści na tle seksualnym wobec kardynała Quebecu Marca Ouelleta .

Papież wygłosił swoje oświadczenie za pośrednictwem Matteo Bruniego, dyrektora biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zarzuty o napaść na tle seksualnym przeciwko kard. Ouellet są częścią pozwu zbiorowego, który został formalnie złożony w tym tygodniu w Sądzie Najwyższym Quebecu. Kobieta zidentyfikowana jako „F”. oskarżył kardynała, niegdyś uważanego za faworyta, by zostać papieżem, o kilka przypadków napaści na tle seksualnym w latach 2008-2010, w tym zsunięcie ręki po jej plecach i dotknięcie jej pośladków podczas uroczystości w Quebec City.

F. napisała w sprawie kard. Ouellet list do papieża Franciszka w styczniu 2021 r.  i została poinformowana, że papież wyznaczył ks. Jacquesa Servaisa do zbadania jej zarzutów.

Bruni powiedział, że Servais zbadał sprawę i „nie znalazł podstaw do wszczęcia śledztwa”. Po konsultacjach „papież Franciszek oświadcza, że ​​nie ma wystarczających elementów, aby wszcząć kanoniczne śledztwo w sprawie napaści na tle seksualnym przez kardynała Ouelleta przeciwko osobie F”.

Pozew, w którym wymienia się  kard. Ouelleta, obejmuje 101 rzekomych ofiar, które oskarżyły około 88 księży lub pracowników diecezji o napaść seksualną. Jest to jeden z dwóch pozwów, które zostały formalnie wniesione w tym tygodniu przez firmę prawniczą Arsenault Dufresne Wee Avocats z Montrealu przeciwko członkom Kościoła katolickiego w Quebecu.