Burmistrz Toronto John Tory przeprosił za rolę miasta w uzbrojeniu kanadyjskiej milicji, która stłumiła bunt Metisów w 1885 roku.

Tory odniósł się do tej historii w piątek na dorocznym zgromadzeniu ogólnym Metis Nation of Ontario.

Północno-Zachodni Ruch Oporu był konfliktem zbrojnym między zwolennikami przywódcy Metysów i polityka Louisa Riela a kanadyjską milicją na terenie dzisiejszego Saskatchewan, który trwał od marca do maja 1885 roku i zakończył się kapitulacją i powieszeniem Riela.

W swoich przeprosinach Tory powiedział, że ludzie z Metysów walczyli o prawa do swojej ziemi po napływie osadników, a spadek liczby bizonów zagrażał ich przetrwaniu.

Burmistrz dodał, że Toronto przyczyniło się do akcji militarnej przeciwko buntownikom, dostarczając zaopatrzenie oddziałom ochotniczym wysłanym w celu stłumienia rebelii, a później zorganizowało paradę i postawiło pomnik ku czci żołnierzy. Posąg stoi do dziś.

Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień jest kolejnym przykładem zaangażowania naszego miasta na rzecz prawdy i pojednania – dodał Tory

Margaret Froh, prezydent Metis Nation of Ontario, podziękowała Tory za przeprosiny i powiedziała, że ​​wiele osób nie rozumie utrzymujących się skutków kolonializmu  w prowincji.

za Canadian Press