Konserwatywny poseł i faworyt kampanii o fotel lidera Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre twierdzi, że fakt, iż rząd federalny płaci „konsultantowi, który szerzy antysemityzm” za projekty na temat „ antyrasizmu ”, dowodzi, iż „wokizm dotyczy pieniędzy i władzy”.

„Płacą więc 470 dol. dziennie konsultantowi ds „antyrasizmu”, który szerzy antysemityzm” – stwierdza Poilievre w poście na Twitterze.

„Dowodzi, że wokizm dotyczy pieniędzy i władzy, a nie równości rasowej” – dodał. „Musimy zlikwidować wokizm we wszystkich naszych instytucjach rządowych”.

Poilievre odpowiadał na tweeta dziennikarza Jonathana Kaya o Laith Marouf, konsultancie Community Media Advocacy Center (CMAC) który  zamieścił w Internecie komentarze na temat „Białych supremasistów żydowskich”. CMAC otrzymuje wsparcie finansowe od Heritage Canada w ramach Programu Działań Przeciwko Rasizmowi.

W innym poście Marouf wypowiedział się wulgarnie na temat byłego ministra sprawiedliwości Irwina Cotlera, który został mianowany przez premiera Justina Trudeau specjalnym wysłannikiem ds. zachowania pamięci o Holokauście i zwalczania antysemityzmu. W poprzedzającym je komentarzu odniósł się do krajowego szczytu rządu federalnego w sprawie antysemityzmu , który odbył się 21 lipca 2021 r., i powiedział, że jest to „mózg” Cotlera, nazywając go „Wielkim Czarnoksiężnikiem Syjonizmu”.

Minister ds. różnorodności Ahmed Hussen, który nadzoruje program różnorodności i integracji w Departamencie Dziedzictwa, powiedział, że poprosił agencję o „uważne przyjrzenie się sytuacji” tego, co określił jako „niedopuszczalne zachowanie” Maroufa.

„Potępiamy to niedopuszczalne zachowanie osoby pracującej w organizacji zajmującej się zwalczaniem rasizmu i dyskryminacji” – powiedział Hussen w oświadczeniu.

„Nasze stanowisko jest jasne – w Kanadzie nie ma miejsca na antysemityzm i wszelkie formy nienawiści. Dlatego poprosiłem Canadian Heritage o dokładne przyjrzenie się sytuacji dotyczącej niepokojących komentarzy wygłaszanych przez daną osobę. Zajmiemy się tym, ponieważ jest to wyraźnie sprzeczne z wartościami naszego rządu”.

W 2021 r. CMAC otrzymał grant w wysokości ponad 133 800 dol. od Departamentu Dziedzictwa na zbudowanie “antyrasistowskiej strategii  dla kanadyjskich nadawców”.

Konserwatywny poseł John Nater, minister ds. kanadyjskiego dziedzictwa w swojej partii, stwierdził w mediach społecznościowych, że „ani grosz z funduszy rządowych nie powinien płynąć do jakiejkolwiek osoby lub organizacji, która ma udokumentowane promowanie nienawiści do narodu żydowskiego”.

Wydał również oświadczenie skierowane do ministra dziedzictwa Pablo Rodrigueza, wzywając go do „zweryfikowania zgłoszonych informacji i wstrzymania dalszego finansowania CMAC”.

Premier Alberty Jason Kenney, który był federalnym ministrem ds. wielokulturowości w latach 2008–2013, powiedział, że sytuacja jest „przerażająca”.