Lotnictwo kanadyjskich oddziałów na Bliskim Wschodzie — które wspiera operacje antyterrorystyczne i misje pokojowe ONZ w Afryce — zostanie przebazowane do Wielkiej Brytanii z Kuwejtu.

Departament Obrony Narodowej potwierdził przemieszczenie dwóch samolotów transportowych C-130J i związanego z nimi  wsparcia naziemnego dodając, że jest to konieczne w świetle wysiłków na rzecz zaopatrzenia Ukrainy w broń i amunicję.

Kanadyjskie wojskowe samoloty transportowe – zarówno C-130J, jak i większe Globemasters C-17 – są intensywnie wykorzystywane, przewożą pomoc humanitarną, sprzęt wojskowy i amunicję do punktów w Europie Wschodniej, gdzie dostawy te są następnie transportowane przez granicę na Ukrainę.

Jeden z kanadyjskich wojskowych samolotów obserwacyjnych – CP-140 Aurora,   został również dołączony do tego zespołu NATO w ramach wzmożonych wysiłków mających na celu monitorowanie rosyjskiej agresji

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg  w czwartek złoży wizytę w Kanadzie, spotka się z premierem Justinem Trudeau i zwiedzi arktyczne obiekty obronne.

Rząd Trudeau niedawno podpisał kontrakt z misją wojskową kierowaną przez Wielką Brytanię, w ramach której brytyjskie i kanadyjskie wojska będą szkolić ukraińskich rekrutów w bazach w Wielkiej Brytanii. Jest to ogromne przedsięwzięcie. Celem jest przeszkolenie nawet do 10 000 żołnierzy co pięć tygodni.