Wydział zdrowia Toronto donosi o wybuchu choroby meningokokowej, w wyniku której jedna osoba zmarła, a dwie inne zostały zakażone infekcją bakteryjną.

Trzy dotknięte chorobą osoby mają od 20 do 30 lat i zaczęły odczuwać objawy między 15 a 17 lipca.

Zakażone osoby urodziły się poza Kanadą w krajach, które nie zapewniają szczepień dziecięcych przeciwko tej chorobie.

Nie wiadomo, gdzie urodziły się zarażone osoby.

„Toronto Public Health  nie było w stanie zidentyfikować związku między przypadkami. Wszystkie trzy osoby zostały niedawno potwierdzone, że mają ten sam rzadki szczep choroby meningokokowej grupy serologicznej C” – czytamy w komunikacie.

Większość inwazyjnych chorób meningokokowych jest związana z bakterią o nazwie Neisseria meningitidis, która powoduje infekcję opon mózgowych, rdzenia kręgowego i krwiobiegu.

„Ludzie przenoszą bakterie meningokokowe , przez kontakt z wydzielinami z dróg oddechowych i gardła (śliną ). Ogólnie rzecz biorąc, rozprzestrzenienie się tych bakterii wymaga bliskiego lub długiego kontaktu” – mówi TPH.

Mówiąc dokładniej, infekcja może się rozprzestrzeniać przez całowanie, kaszel i dzielenie się wspólnymi przedmiotami, takimi jak sztućce, kubki, papierosy i instrumenty muzyczne.

Objawy zakażenia obejmują gorączkę, bóle, bóle stawów, ból głowy, sztywność karku i światłowstręt.

Wiadomo, że choroba postępuje szybko, a powikłania obejmują niskie ciśnienie krwi, drgawki, utratę słuchu, amputacje, uszkodzenie mózgu lub śmierć.

TPH zachęca dorosłych w wieku od 20 do 36 lat do jak najszybszego przyjęcia szczepionki przeciwko meningokokom, jeśli jeszcze tego nie zrobili.