Zawodnicy, którzy w przyszłym miesiącu będą chcieli wziąć udział w kanadyjsko-amerykańskim maratonie, będą potrzebowali dokumentów potwierdzających szczepienia i rejestracji w aplikacji ArriveCAN. Wymóg używania aplikacji w dalszym ciągu obowiązuje podróżnych odwiedzających Kanadę. Organizatorzy Detroit Free Press Marathon, który odbędzie się 16 października, przypominali w tym tygodniu, że potwierdzenie z ArriveCAN uczestnicy powinni mieć w wersji cyfrowej lub papierowej, a dowód szczepień – w wersji papierowej. Dotyczy to wyścigów: Marathon, International Half-Marathon, serii Supreme lub Wonder, oraz odcinków 1 i 2 na trasie Marathon Relay.

Aaron Velthoven, wicedyrektor maratonu, powiedział, że organizatorzy mieli nadzieję na uzyskanie zwolnienia z używania aplikacji, ponieważ wyścig jest organizowany na dokładnie określonej trasie i w konkretnym czasie. Niestety nie udao się.

Detroit Free Press Marathon odbywa się co roku od lat 70. Ostatnie dwie edycje ze względu na pandemię były jednak odwołane. Impreza sportowa trwa trzy dni, od 14 do 16 października. Składają się na nią: pełny maraton, półmaraton międzynarodowy, półmaraton amerykański, maraton w formie pięcioosobowej sztafety i jeszcze kilka innych wyścigów.

Jeśli chodzi o trasy przechodzące na teren Kanady, to biegacze będą biegli przez Ambassador Bridge, potem Huron Church Road na północ, dalej na wschód Riverside Drive do Goyeau Street i na południe do Detroit-Windsor Tunnel. Velthoven tłumaczy, że uczestnicy przebywają na terytorium Kanady przez około 20 minut. Wyścig zaczyna się o 7 rano i kanadyjska część przypada przed 10.

Oprócz wydruku z ArriveCAN i dowodu szczepienia biegacze muszą mieć przy sobie paszport, prawo jazdy, kartę programu NEXUS, SENTRI albo FAST lub odpowiednie dokumenty ludności rdzennej.

Osobom, które nie mają obywatelstwa kanadyjskiego i nie chcą się rejestrować w aplikacji ArriveCAN, organizatorzy radzą wybór wyścigów po amerykańskiej stronie lub przełożenie udziału w maratonie na przyszły rok. Zmiany w przypadku już zarejestrowanych uczestników kosztują 25 dolarów i mogą być dokonywane do 30 września.