Członkowie federalnej Partii Konserwatywnej wybrali Pierre’a Poilievre’a na swojego nowego lidera. Partia Konserwatywna ogłosiła wyniki tegorocznej kampanii liderów w sobotę wieczorem w Ottawie

Poilievre zajął pierwsze miejsce w pierwszej rundzie z 68% punktów, pokonując swojego głównego rywala, byłego premiera Quebecu Jeana Charesta.

Partia wybrała  nowego lidera za pomocą systemu punktowego, który pozwolił każdemu z 338 okręgów Kanady przyznać 100 punktów, proporcjonalnie do liczby głosów, jakie kandydaci otrzymali w każdym okręgu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Poilievre zastąpi tymczasową liderkę Candice Bergen, która niedawno ogłosiła , że ​​planuje wycofanie się z polityki w następnych wyborach.

Przez całą kampanię Poilievre kierował się wolnością, przystępnością cenową i ślubowaniem usunięcia „strażników”, którzy stoją na drodze do wolności jednostki.

Obietnice Poilievre’a obejmowały reformę systemu podatkowego, ograniczenie wydatków rządowych, utrzymanie wolności słowa i wprowadzenie prawa prostego języka, aby oficjalne dokumenty były bardziej zrozumiałe dla Kanadyjczyków.

Poilievre z łatwością odniósł zwycięstwo, zdobywając imponujące 68,15 procent dostępnych punktów w pierwszym głosowaniu – decydujący wynik, który stawia prawicowego  polityka na silnej pozycji, by poprowadzić zjednoczoną partię w następnych wyborach powszechnych.

Poilievre nie tylko dominował w punktach – dominował w każdym okręgu w kraju.

Z 338 okręgów wyborczych w Kanadzie Poilievre stracił tylko osiem w konkurencji ze swoim głównym przeciwnikiem, byłym premierem Quebecu Jeanem Charestem.

Charest wygrał sześć okręgów w Quebecu i dwa w Ontario, Ottawa-Centre i University-Rosedale w Toronto.

Charest zdobył zaledwie 16,07 procent punktów.

Konserwatywna posłanka Leslyn Lewis — jedyny w tym wyścigu kandydat społecznych konserwatystów — zdobyła 9,69 procent punktów.

Były poseł do parlamentu Ontario Roman Baber, głośno krytykujący restrykcje związane z COVID, zdobył 5,03 procent, podczas gdy poseł Scott Aitchison, były burmistrz w Ontario, zdobył około 1 procent punktów.

Poilievre występował przeciwko ograniczeniom COVID-19 i przymusowi szczepień dla podróżnych i urzędników państwowych.

Określa się też jako bojownik o prawa ludzi pracy — człowiek, który zmierzy się z elitami i liberałami. W swoim sobotnim przemówieniu Poilievre jasno dał do zrozumienia, że na pierwszym miejscu postawi gospodarkę.

„Dzisiaj ludzie czują, jakby stracili kontrolę nad swoim portfelem i życiem. Dziś wieczorem rozpoczyna się podróż, aby zastąpić stary rząd, który kosztuje coraz więcej a zapewnia mniej – nowym rządem, który stawia cię na pierwszym miejscu” – powiedział Poilievre.

„Twoja pensja. Twoja emerytura. Twój dom. I twój kraj. Walcząc z liberalną inflacją, przywrócimy ci kontrolę nad  pieniędzmi i życiem”.

Poilievre powiedział, że Kanadyjczycy staną po stronie konserwatystów w następnych wyborach, ponieważ są zmęczeni liberalnym rządem, który z nich szydzi.

Przysiągł, że zwolni rządowych „strażników” – termin określający biurokratów, których obwinia za utrudnianie codziennego życia.

Najgłośniejsze wiwaty tłumu pojawiły się w sobotę, kiedy obiecał znieść „diabelską” aplikację rządu federalnego ArriveCAN – aplikację na smartfony, która służy do okazywania dowodu szczepienia na COVID-19 na granicy – ​​i obiecał znieść nakaz szczepień we wszystkich obszarach jurysdykcji federalnej.

Poilievre twierdzi, że rząd kierowany przez niego   zabroni Bankowi Kanady wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego i  zrezygnuje z finansowania publicznego nadawcy CBC . Poilievre  sprzeciwia się  proponowanemu przez Światowe Forum Ekonomiczne „ wielkiemu resetowi ”  – „Jestem przeciwko ich propozycjom; jestem przeciwko ich socjalistycznej agendzie;”, a także planuje zakazać ministrom i najwyższym urzędnikom państwowym udziału w dorocznym szczycie Forum.
Poilievre twierdzi, że zlikwiduje federalny podatek węglowy, a jego plany przeciwdziałania zmianom klimatu będą koncentrować się na technologii i pozwolą prowincjom na realizację własnego podejścia do obniżenia emisji bez zmuszania ich do nakładania podatku, takiego jak podatek węglowy.

Poilievre wzywa duże miasta do przyspieszenia wydawania pozwoleń na budowę i zmniejszenia kosztów rządowych wymaganych do budowy domów i mieszkań. Rząd kierowany przez niego sprzeda 15 procent niewykorzystanych 37 000 budynków rządowych, aby przekształcić je w niedrogie mieszkania.

Pierre Poilievre wzywa do zakończenia nakazów dotyczących szczepionek COVID-19 i masek COVID-19 i twierdzi, że są one oparte na „naukach politycznych”.  Poilievre wzywa do zniesienia paszportów szczepionkowych  mówi, że dokona przeglądu i ponownego zbadania ustawy o stanie wyjątkowym, aby zapobiec jej nadużywania do celów politycznych.

Poilievre mówi, że kierowany przez niego rząd nie przedstawi i nie uchwali ustaw ograniczających aborcję, ale pozwoli swojej partii na swobodne głosowanie nad ustawodawstwem.

Poilievre planuje uchylić ustawę C-11 i następcę ustawy C-36, określając je jako cenzurę .

Poilievre został po raz pierwszy wybrany w 2004 roku jako jeden z najmłodszych posłów w Izbie Gmin. Reprezentuje okręg z obszaru Ottawy. W 2008 roku Harper mianował go swoim sekretarzem parlamentarnym.   W 2013 roku Poilievre został mianowany ministrem reform demokratycznych, przez krótki czas pełnił funkcję ministra pracy.

Poilievre jest żonaty i ma dwójkę małych dzieci. Jego żona Anaida, którą poślubił w 2017 roku, pracuje na Parliament Hill jako pracownik polityczny.

Interesująca prezentacja: