Grupa reprezentująca kanadyjskich przedsiębiorców wezwałaa rządy prowincji, aby nie ogłaszały w poniedziałek 19 września ustawowego płatnego dnia wolnego.

„Jest wiele sposobów, dzięki którym można oddać hołd dziedzictwu życia królowej” – powiedziała CTVNews.ca Jasmin Guénette, wiceprzewodnicząca ds. krajowych w Kanadyjskiej Federacji Niezależnego Biznesu (CFIB). „Ale jednocześnie ważne jest, aby nie szkodzić małym firmom”.

Premier Justin Trudeau ogłosił, że poniedziałek 19 września będzie świętem federalnym i dniem żałoby, ponieważ w Londynie odbędzie się państwowy pogrzeb królowej Elżbiety II.

„Byłoby to głęboko niesprawiedliwe dla małych firm i kosztowałoby gospodarkę miliardy” – powiedział prezes CFIB, Dan Kelly. „Małe firmy już zmagają się z brakiem siły roboczej i wymaganie od nich zamknięcia lub wypłacenia pieniędzy za dzień wolny swoim pracownikom bez uprzedzenia byłoby niezwykle kosztowne lub skutkowałoby utratą wydajności o jeden dzień”.

Utworzona w 1971 roku CFIB przedstawia się jako największe kanadyjskie stowarzyszenie małych i średnich przedsiębiorstw. Grupa  ma obecnie ponad 95 000 członków.

 

CFIB jako przykład podaje Wielką Brytanię. Tam 19 września będzie świętem bankowym, co oznacza, że ​​usługi rządowe i szkoły nie będą działać, ale biznes będzie mógł pozostać otwarty jak zwykle.

„Wielka Brytania nie wymagała od firm zamykania tego dnia, ale rząd prosi pracodawców o wykazanie pewnej elastyczności” – powiedział Guénette. Guénette zachęca kanadyjskie firmy do elastyczności, na przykład poprzez zachowanie minuty ciszy lub umożliwienie pracownikom czasu na refleksję.