Nowo wybrana premier Alberty Danielle Smith napisała list do premierów Saskatchewan i Manitoby, prosząc o spotkanie w celu stworzenia sojuszu gospodarczego między prowincjami preryjnymi „zamiast czekać na działania federalne”.

W   liście z 24 października 2022 r . Smith stwierdza, że ​​jednym z pierwszych zadań w jej nowej roli jest „wykorzystanie inicjatywy prowincji, a nie czekanie na działania federalne”. Napisała, że ​​wojna na Ukrainie unaoczniła światowy kryzys energetyczny, bezpieczeństwa żywnościowego i przystępności cenowej, a rząd federalny wydaje się nieświadomy tej sytuacji.

„Uważam, że obowiązkiem naszych prowincji jest odgrywanie wiodącej roli w rozwoju i propagowaniu większego dostępu do rynku” – pisze Smith. Poprosiła również Saskatchewan i Manitobę o współpracę z Albertą w celu zwiększenia przepustowości systemów kolejowych i portowych Port of Churchill  

Port Churchill w Churchill w Man. to prywatny port nad Zatoką Hudsona w mieście, do którego można dotrzeć tylko pociągiem lub samolotem. Jest to jedyny port morski, który ma wyłącznie połączenia kolejowe i jedyny arktyczny port głębokowodny w Kanadzie.

Smith przyznała, że ekspansja jest kosztowna, ale inwestorzy dali jasno do zrozumienia, że ​​rośnie zainteresowanie odpowiedzialnie wytwarzaną energią i produktami rolnymi. Według Smith, operacje arktyczne są obecnie bardziej opłacalne

Smith uważa że jest to szansa dla prowincji Prerii, aby stać się bardziej konkurencyjnymi, odgrywać większą rolę na całym świecie i zająć się niedoborami żywności i energii.

27 października Smith pochwaliła także zapowiedź premiera Saskatchewan Scotta Moe, że jego rząd wprowadzi   ustawę mającą chronić suwerenność przyszłości gospodarczej i zasobów naturalnych prowincji.

„Wspaniale jest widzieć, jak inne prowincje, takie jak Saskatchewan, podążają za przykładem Alberty w obronie istniejącego   konstytucyjnego podziału władzy”, powiedział rzecznik Smith w oświadczeniu dla The Epoch Times.

za Epoch Times