Rząd Kolumbii Brytyjskiej twierdzi, że podąży za przykładem rządu federalnego i uczci narodowy dzień żałoby z okazji pogrzebu królowej Elżbiety II w poniedziałek, 19 września zamykając szkoły publiczne, szkoły policealne i większość przedsiębiorstw państwowych.

Ma to być narodowy dzień refleksji nad „niesamowitym życiem królowej Kanady i najdłużej urzędującego monarchy w historii Wielkiej Brytanii”.

Premier Justin Trudeau poinformował już wcześniej, że poniedziałek będzie świętem dla pracowników rządu federalnego.

Wyspa Księcia Edwarda, Nowa Szkocja, Nowy Brunszwik i Nowa Fundlandia oraz Labrador zapowiedziały, że pójdą w ślady władz federacji, zamykając biura rządowe i szkoły, podczas gdy Manitoba zamknie  biura rządowe, ale pozostawi szkoły otwarte.

Saskatchewan, Ontario i Quebec nie uznały tego święta.

Premier BC John Horgan napisał w oświadczeniu, że prowincja zachęca pracodawców z sektora prywatnego „do znalezienia sposobu by zapewnić pracownikom możliwość refleksji”

Prowincja ogłosiła wcześniej, że uroczysta procesja i nabożeństwo upamiętniające królową odbędą się w Wiktorii w poniedziałek, zaczynając od przejścia od legislatury do katedry Christ Church, po czym nastąpi salut z 21 dział.

Nabożeństwo pogrzebowe królowej ma się odbyć w poniedziałek o godzinie 3 nad ranem czasu PT w Londynie.