Maximie Bernier nawołuje do występowania do sądów w sprawie nakazów szczepień wprowadzanych przez rząd Trudeau. Lider People’s Party of Canada ostrzega, że któregoś dnia rząd federalny może przywrócić nakaz szczepień podróżnych, dlatego ważne jest, by nie ustawać w procesach sądowych.

„Nie ufam rządowi liberalnemu nawet przez minutę! Dlatego potrzebujemy decyzji sądowej, która stwierdzi, że nakazy i restrykcje pandemiczne były niekonstytucyjne. Wciąż walczymy”, napisał Bernier na twitterze.

Na poczatku minionego tygodnia media podały, że rząd w poniedziałek może ogłosić zniesienie pozostałych ograniczeń dotyczących podróży. Używanie ArriveCAN stanie się opcjonalne. Od obcokrajowców wjeżdżających do Kanady szczepienia nie będą wymagane.

W środę Bernier, były premier Nowej Fundlandii Brian Peckford i inni byli w sądzie w Ottawie w sprawie nakazów szczepień dla podróżnych. Prawnicy Berniera i Peckforda z Justice Centre for Constitutional Freedoms mówią, że nakazy szczepień podróżnych ugodziły w 6 milionów Kanadyjczyków. Na razie z zeznań wynika, że rząd dysponował ograniczonymi danymi dotyczącymi ryzyka transmisji wirusa podczas lotu samolotem i przyznał, że takie ryzyko było niskie.