Przepisy dotyczące wymogu szczepienia przy wjeździe do Kanady, obowiązkowe stosowanie ArriveCAN, nakaz zamaskowania w samolotach, pociągach zakończy się 1 października – poinformował w poniedziałek rząd federalny.

Od 1 października wszyscy podróżujący, niezależnie od obywatelstwa, nie będą musieli:

  • Przesyłać informacji dotyczących zdrowia za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej ArriveCAN;
  • Dostarczać dowodu szczepienia;
  • Poddawać się testom przed lub po przyjeździe;
  • Przeprowadzać kwarantannę lub izolację związaną z COVID-19;
  • Monitorować i zgłaszać, jeśli pojawią się  u nich objawy COVID-19 po przybyciu do Kanady;
  • Poddawać się kontroli stanu zdrowia podczas podróży samolotem i koleją;
    lub nosić maski w samolotach i pociągach.

Minister zdrowia Jean-Yves Duclos poinformował, że poniedziałkowa decyzja nie oznacza, że Kanada pożegnała się z pandemią, ale dane rządu wykazały, iż import nowych mutacji nie ma już wpływu na ewolucję wirusa w kraju.
„Jeśli ktoś myśli, że pandemia się skończyła, zapraszam go do szpitala” – dodał.

Środki mają również zastosowanie do statków wycieczkowych, więc pasażerowie nie będą już musieli poddawać się testom przed wejściem na pokład, być zaszczepionymi lub korzystać z ArriveCAN.

W zeszłym tygodniu grupa posłów i burmistrzów miast przygranicznych opublikowała list otwarty do premiera Justina Trudeau i prezydenta USA Joe Bidena, prosząc ich o zniesienie „niepotrzebnych” przepisów na granicy, co według nich pozwoliłoby społecznościom przygranicznym na ożywienie gospodarcze po pandemii.

 

Tymczasem drużyny strażackie z Main zmierzające na pomoc do Nowej Szkocji dotkniętej przez skutki huraganu Fiona zostały zatrzymane na granicy z powodu braku aplikacji Arrive CAN i przepuszczone dopiero po interwencji.

Osoby nie będące obywatelami USA podróżujące do Stanów Zjednoczonych drogą powietrzną, morską lub lądową nadal muszą być w pełni zaszczepione zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez administrację w Waszyngtonie. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom wymagają pełnego szczepienia  dla obywateli spoza USA przed wejściem na pokład samolotu, z ograniczonymi wyjątkami dla dzieci poniżej 18 roku życia, osób podróżujących do pracy   i osób z pewnymi schorzeniami, które im uniemożliwiają   otrzymanie szczepionki.