Dr Jacek Bartosiak o wpychaniu Polski do wojny z Rosją przez USA

Znany polski geopolityk dr Jacek Bartosiak w programie Piotra Zychowicza Historia Realna wyraził pogląd, że USA będą wprychać Polskę do wojny z Rosją, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Oto cytat:

Jacek Bartosiak: – jeżeli nie daj Boże armia rosyjska się zmobilizuje i będzie bardzo liczebna i jeszcze do tego dobrze wyposażona jakimś cudem, a jeśli nie daj Boże, Chińczycy wyposażą tę armię, bo przecież chyba Rosjanie już sobie nie dadzą rady wyposażyć, no to wiesz, wtedy może być tak, że Amerykanie powiedzą, że ktoś musi wyrównać ten potencjał.

No i kto to będzie wyrównywał, Belgowie, czy my? To jest jedna rzecz, bo Ukraińców będzie za mało, będą zmęczeni; to jest jedna rzecz, w związku z tym trzymajmy kciuki, jednak żeby Rosjanie nie mieli takiego systemu zmobilizowania się i stworzenia efektywnej siły bojowej.

Piotr Zychowicz: – Jacku ale, przepraszam bardzo, nie mogę tego tak zostawić jako prowadzący nasz dzisiejszy program, czy ty sugerujesz, że Ameryka będzie próbowała pchnąć Polskę do otwartej wojny z Rosją, żeby wyrównać potencjał na wypadek udanej mobilizacji rosyjskiej?

Jacek Bartosiak: – No słuchaj, A kto wyrówna potencjał? Mówię, to nie jest raczej prawdopodobne, bo wygląda na to, że Rosjanie słabo się mobilizują, ale gdyby dobrze się zmobilizowali i mieli półtoramilionową armię, bo takie są pogłoski, że myślą o tym – poruszamy się tutaj w sferze niejasności – i będą mieli skuteczną siłę bojową, to przecież Amerykanie tyle zaangażowali kapitału politycznego w tej wojnie w pokonanie Rosji, tyle zaangażowali sprzętu i pieniędzy i swojej obecności w Europie, łamiąc też kręgosłupy Francuzom i Niemcom, że nie odpuszczą teraz. No i co? Sami wyślą żołnierzy na Ukrainę?

Piotr Zychowicz – O to to akurat nikt ich nie posądza…

Jacek Bartosiak: – Zrobią centrum szkoleniowe, dadzą czołgi i myślę że będzie presja na to, żeby Polska wzięła udział w wojnie. Dużo bardziej eskalującą sprawą jest mobilizacja rosyjska,  jeżeli im się uda, to kurcze będzie bardzo gorąco, moim zdaniem, z punktu widzenia tej gry o równowagę, bo o to chodzi w wojnie.

To jest jedna rzecz, druga  to kwestia eskalacji nuklearnej. Zacznę od tego, że w swoim przemówieniu Putin wspomniał, że tabu nuklearne zostało już raz złamane i to była Hiroszima i Nagasaki.  Bardzo niebezpieczne stwierdzenie. To jest bardzo niebezpieczne stwierdzenie! I muszę znowu zacząć od tego, że od czego zaczęła się wojna na Ukrainie; zaczęła się od kolapsu, od fiaska amerykańskiego odstraszania, to znaczy swoim zachowaniem Amerykanie nie odstraszyli Rosji od wykonania uderzenia na Kijów i w ogóle na Ukrainę.