Urzędnicy z ontaryjskiej agencji zdrowia publicznego ostrzegają, że wraz z nastaniem jesiennych chłodów czeka nas znaczący wzrost zachorowań na COVID-19. Już teraz dane wskazują na to, że wakacje covidowe się skończyły. W czwartek ministerstwo zdrowia Onrtario podało, że w ciągu ostatnich 7 dni z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 109 osób. Tydzień wcześniej odnotowano 67 zgonów. 109 to najwięcej od maja, kiedy w jednym tygodniu zmarło 112 osób.

Liczba pacjentów w szpitalach i na oddziałach intensywnej terapii wzrosła ostatnio tylko nieznacznie. Hospitalizowanych w ostatnim tygodniu było 1663 pacjentów (1629 tydzień wcześniej), a na intensywnej terapii pozostawało 158 (wcześniej 143).

Główny urzędnik medyczny Ontario, dr Kieran Moore, mówił, że czeka nas wzrost liczby zachorowań. Już teraz bardzo powoli rośnie liczba pacjentów w szpitalach, a przed nami jesień i zima, będziemy więc więcej czasu spędzać w przestrzeniach zamkniętych. Moore dodał, że dojdą jeszcze zakażenia grypą, co zwiększy obłożenie szpitali.

W Ottawie urzędnicy ds. zdrowia publicznego namawiają do noszenia masek w przestrzeniach zamkniętych i tam, gdzie gromadzą się tłumy. Stwierdzono już pierwsze ognisko grypy.