Stany Zjednoczone mają mniej niż 25 dni dostaw oleju napędowego, ponieważ czołowy urzędnik Białego Domu stwierdził, że poziom zapasów jest „niedopuszczalnie niski”.

Dane dostarczone przez Energy Information Administration (EIA) pokazują, że zapasy oleju napędowego są na najniższym poziomie od 1993 roku, zgodnie z analizą Bloomberg News. Dane EIA pokazują , że Stany Zjednoczone na dzień 14 października miały 25,4 dni dostaw – spadek z 34,2 dni dostaw cztery tygodnie wcześniej.

Dyrektor Narodowej Rady Gospodarczej Brian Deese, główny doradca prezydenta Joe Bidena , powiedział w zeszłym tygodniu Bloomberg News, że obecne poziomy oleju napędowego są „niedopuszczalnie” niskie i że „rozważone są wszystkie opcje” zwiększenia dostaw.

Kryzys diesla ma miejsce nieco ponad dwa tygodnie przed wyborami śródokresowymi w listopadzie 2022 r. i prawdopodobnie jeszcze bardziej podniesie ceny. Olej napędowy jest paliwem używanym w pociągach towarowych i powszechnie używanym przez kierowców ciężarówek  do transportu towarów i żywności.

„Większość używanych przez nas produktów jest transportowana ciężarówkami i pociągami z silnikami wysokoprężnymi, a większość pojazdów i sprzętu budowlanego, rolniczego i wojskowego również ma silniki wysokoprężne” – czytamy na stronie internetowej EIA. „Jako paliwo transportowe, olej napędowy oferuje szeroki zakres  wydajności i bezpieczeństwa. Olej napędowy ma również większą gęstość energetyczną niż inne paliwa płynne, dzięki czemu zapewnia więcej użytecznej energii na jednostkę objętości”.

Tymczasem ceny pozostają stosunkowo wysokie, zgodnie z danymi AAA. Jak pokazują dane, średnia cena za galon oleju napędowego wynosi około 5,33 USD w całym kraju, czyli prawie 2 USD od tego samego okresu w 2021 r.

Hurtowe ceny oleju napędowego na nowojorskim rynku spot wzrosły w zeszłym tygodniu do ponad 200 dolarów za baryłkę.

za Epoch Times