Zaledwie dwa tygodnie po rozpoczęciu urzędowania, nowa Premier Alberty obiecała wyeliminować prowincyjną cyfrową infrastrukturę potwierdzającą szczepienia wdrożoną podczas COVID, tłumacząc, że ludzie „nie są kodami QR”.

„Czekam na możliwość wyczyszczenia bazy danych kodów QR… Już złożyłem wniosek”, powiedział Danielle Smith  w wywiadzie dla Western Standard .

„Jesteśmy ludźmi, nie jesteśmy kodami QR i nigdy nie chcę, aby restauracja prosiła mnie o pokazanie mojego statusu szczepionki jako warunku wejścia” – podkreśliła.

Chociaż w lutym tego roku zrezygnowano z obowiązkowego korzystania z systemu do dziś internetowy system rejestrowania szczepień przeciw COVID w Albercie nadal działa i jest dostępny dla osób online lub za pomocą aplikacji na smartfony.

Smith niedawno przeprosiła również wszystkich niezaszczepionych Albertan, którzy byli „dyskryminowani” podczas tak zwanej pandemii COVID-19 i ogłosiła, że ​​pracuje nad ułaskawieniem osób ukaranych grzywnami na mocy przepisów z czasów COVID, w szczególności duchownych.