Rząd Ontario ogłosił  gruntowne zmiany prawa mieszkaniowego, które w niektórych sytuacjach unieważnią miejskie przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego i pozwolą na budowę do trzech jednostek kwaterunkowych na każdej działce mieszkalnej.

Rząd przedstawił  projekt ustawy  More Homes, Builter Faster – zawierający szereg zmian legislacyjnych i propozycji, które według  w założeniu pomogą „szybciej budować mieszkania i obniżyć koszty”, umożliwiając postępowym konserwatystom osiągnięcie celu, jakim jest budowanie 1,5 miliona domów w 10 lat.

W ramach tego planu, przepisy te będą ignorować miejskie przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego, aby umożliwić budowę większej liczby „brakujących” średniej wielkości domów bez dalszych zatwierdzeń planistycznych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zgodnie z prawem na jednej działce mieszkalnej będą mogły znajdować się maksymalnie trzy lokale mieszkalne bez zmian w statucie lub pozwoleń miejskich. Przykład dostarczony przez rząd pokazuje, że mieszkanie w suterenie i w ogrodzie lub przy alei garażowej można wynająć najemcom. Duplexy i triplexy będą mogły powstać również na pojedynczych działkach mieszkalnych, niezależnie od przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego gmin.

Ustawodawstwo sprawiłoby, że gminy nie mogą ustanawiać ograniczeń dotyczących wielkości jednostek mieszkalnych lub wymagać więcej niż jednego miejsca parkingowego na jednostkę.

W ramach ustawodawstwa mieszkaniowego miasto Toronto będzie gotowe do stworzenia 285 000 nowych mieszkań  do 2031 roku.

Ottawie wyznaczono docelową liczbę mieszkań w wysokości 161 tys., Mississauga – 120 tys., a Brampton – 113 tys.

Każde miasto będzie musiało opracować „zobowiązania” określające, w jaki sposób zrealizuje cele.

Urzędnicy rządowi stwierdzili, że organy ochrony przyrody nie będą już musiały brać pod uwagę takich czynników, jak zanieczyszczenie lub ochrona gruntów podczas zatwierdzania wymagań dotyczących pozwoleń. Zamiast tego przepisy dotyczące rozwoju zostaną uproszczone, aby skoncentrować się na zagrożeniach naturalnych, takich jak powodzie i erozja.

Ustawa o mieszkalnictwie wejdzie w życie do lata 2023 r.