Dwie rady szkolne w Ontario poinformowały w piątek, że zamkną szkoły, jeśli pracownicy oświaty  w przyszłym miesiącu zastrajkują, ostrzegając rodziców, że są „bardzo zaniepokojeni” możliwością podjęcia działań pracowniczych.

Zarząd Szkół Okręgu Kawartha Pine Ridge oraz Zarząd Szkół Katolickich Wiktorii Northumberland i Clarington w Peterborough poinformowały, że decyzja taka została podjęta w oparciu o szereg czynników, w tym w trosce o ogólne bezpieczeństwo w szkołach.

„Wiemy, że możliwość zamknięcia naszych szkół to przykra wiadomość, ale nie jest to decyzja, którą podejmujemy pochopnie” – czytamy w aktualizacji opublikowanej na stronie internetowej Kawartha Pine Ridge District School Board.

„Bez pracowników edukacyjnych zrzeszonych w CUPE   nie moglibyśmy zapewnić bezpiecznych warunków dla wszystkich naszych uczniów”.

Kanadyjski Związek Pracowników Publicznych, CUPE który reprezentuje 55 000 pracowników, takich jak asystenci edukacyjni, opiekunowie i wychowawcy przedszkolni, od czwartku będzie mógł legalnie strajkować, chociaż nadal wymagane jest powiadomienie z pięciodniowym wyprzedzeniem o wszelkich działaniach protestacyjnych.

Związek nie poinformował, czy pracownicy oświaty zaangażują się w pełny lub częściowy strajk, rozpoczną kampanię  work to rule, czyli strajk “włoski”  czy podejmą inne działania.

 

CUPE oczekuje rocznych podwyżek wynagrodzeń o 11,7 procent, a rząd w odpowiedzi zaoferował podwyżki w wysokości dwóch procent rocznie dla pracowników zarabiających mniej niż 40 000 dolarów i 1,25 procent dla wszystkich pozostałych. Są też inne żądania.

Minister edukacji Stephen Lecce oskarżył CUPE o „próbę zakłócania nauki w klasie poprzez odmowę kompromisu” w stosunku do swoich nierozsądnych żądań.

Laura Walton, przewodnicząca Rady Związków Zarządów Szkolnych w Ontario w CUPE, powiedziała, że ​​propozycje związku dotyczą „sukcesu uczniów i dobrej pracy”.

 

Dwóm połączonym radom szkolnym, które zdecydowały się na zamknięcie podlega ponad 100 szkół, do których uczęszcza około 50 000 uczniów w Peterborough, Bowmanville i okolicach.