Oddziały ratunkowe w regionie Durham dołączyły do coraz dłuższej listy ontaryjskich szpitali, w których brakuje personelu. We wspólnym oświadczeniu przedstawiciele Lakeridge Health i paramedycy z regionu Durham ostrzegają, że czasy oczekiwania w przypadku pacjentów wymagających mniej pilnej opieki mogą znacznie się wydłużyć. Dłużej może też trwać przenoszenie chorych z karetek na oddziały.

Według danych Lakeridge Health na oddziałach ratunkowych we wszystkich lokalizacjach w niedzielę rano czas oczekiwania wynosił ponad godzinę. Najdłużej musieli czekać pacjenci w Ajax Pickering Hospital, gdzie średni czas oczekiwania przekroczył cztery godziny. Wszędzie jednak chorzy w stanie zagrażającym życiu są jednak przyjmowani natychmiast.

Stany zagrażające życiu to m.in. utrata przytomności, trudności oddechowe, brak tętna, ból w klatce piersiowej, krótkość oddechu i zawroty głowy, czy poważny krwotok.

Mieszkańcy regionu niewymagający natychmiastowej pomocy są proszeni o korzystanie z innych form pomocy medycznej, np. z klinik typu walk-in.