Ottawa zobowiązała trzem chińskim firmom wycofanie się z  kanadyjskich kopalń litu ze względów bezpieczeństwa narodowego zgodnie z ustawą Investment Canada Act.
Minister przemysłu François-Philippe Champagne powiedział, że po „wieloetapowym procesie przeglądu bezpieczeństwa narodowego” rząd zwrócił się do Sinomine Rare Metals Resources Co., Chengze Lithium International Ltd. i Zangge Mining Investment Co. o zbycie udziałów  kanadyjskiej firmy Power Metals Corp. , Lithium Chile Inc. i Ultra Lithium Inc.

Jonathan More, dyrektor generalny Power Metals, powiedział, że firma analizuje sprawę z radcą prawnym.

Patricia Mohr, ekonomistka i była wiceprezes ScotiaBank, powiedziała, że ​​rząd ma trudną sytuację, ponieważ Kanada musi przyciągnąć inwestycje zagraniczne do  przemysłu wydobywczego, ale mogą pojawić się pytania o korzyści netto takich inwestycji.

„Chiny dominują w światowych dostawach wielu krytycznych materiałów… istnieje  potrzeba, aby luki w łańcuchu dostaw nie wpływały na przemysł w Kanadzie i na Zachodzie, szczególnie w miarę rozwoju przemysłu pojazdów elektrycznych i energii odnawialnej” – powiedziała.

Była przywódca konserwatystów Erin O’Toole skrytykował rząd federalny za umożliwienie Zijin Mining nabycia Neo Lithium, ponieważ wzrastał popyt na krytyczne minerały, takie jak lit, potrzebne do produkcji baterii elektrycznych. Jego zdaniem rząd nie przeprowadził odpowiedniego przeglądu bezpieczeństwa.

Zhao Lijian, rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, wezwał Kanadę do zaprzestania ograniczania działalności chińskich firm.

„Strona kanadyjska przesadziła z koncepcją bezpieczeństwa narodowego i arbitralnie ograniczyła normalną współpracę handlową i inwestycyjną między Chinami a kanadyjskimi firmami” – powiedział na konferencji prasowej 3 listopada. „To jest sprzeczne z zasadą gospodarki rynkowej . Nie służy to rozwojowi sektorów docelowych i szkodzi stabilności globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw”.