Mieszkaniec Quebecu, który zamieścił w Internecie teorie spiskowe mówiące, że rząd celowo podpala lasy, przyznał się do wzniecenia serii pożarów, w wyniku których setki ludzi musiały opuścić swoje domy.

Brian Paré, lat 38, przyznał się w poniedziałek przed sądzem w Chibougamau w Que do 13 zarzutów podpaleń i jednego podpalenia z lekceważeniem życia ludzkiego.

Prokurator Marie-Philippe Charron powiedziała sądowi, że dwa z 14 pożarów wznieconych przez Paré wymusiły ewakuację około 500 domów w Chapais w Quebecu, małej społeczności położonej około 425 kilometrów na północny zachód od Quebec City.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Meszkańcy miasta mogli wrócić do domu dopiero 3 czerwca.

Wśród postów Paré,, które pozostały na jego publicznej stronie na Facebooku, znalazły się twierdzenia, że ​​rząd celowo wzniecał pożary, aby ludzie uwierzyli w zmiany klimatyczne.

Według niej ideologia i zachowanie Paré – w tym te posty na Facebooku – odpowiadają profilowi ​​podejrzanego opracowanemu przez specjalistów policji prowincji.

Policja uzyskała pozwolenie tajnego zainstalowania urządzenia śledzącego w pojeździe Paré. Powiedziała, że ​​1 i 5 września urządzenie śledzące pokazało, że przebywał w miejscach, w których wybuchły inne pożary.

Paré został aresztowany 7 września –  przyznał się do wzniecenia dziewięciu pożarów.

„W tym momencie oskarżony przyznał, że to on wzniecił pożary i jako główną motywację podał, że przeprowadzał testy, aby sprawdzić, czy las rzeczywiście był suchy, czy nie” – powiedziała Charron.

Według straży pożarnej prowincji  ​​99,9% pożarów zostało wywołanych przez pioruny